Home Energetika Srbija širi kapacitete skladišta plina

Srbija širi kapacitete skladišta plina

by Energypress.net

Ruski plin

Beograd s Moskvom ima ugovorenu količinu od dvije milijarde prostornih metara plina godišnje, a od 1. siječnja do kraja svibnja 2022. godine dobit će 920 milijuna, ali će potrošnja biti veća od toga.

Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, najavio je da će ta zemlja zbog energetske krize u svijetu nastojati kupiti sve što bude mogla kada je riječ o dodatnim izvorima energije, da će kupovati veće količine plina i širiti plinsko skladište Banatski Dvor, te da očekuje dobre rezulate u dodatnom razgovoru o plinu s ruskim partnerima.

“Najviše sastanaka oko energetike imamo u Nišu. Stigao je i ministar financija i razmišljamo o novim financiranjima i kupit ćemo sve što budemo mogli, bilo gdje, od izvora energije koji nam mogu donijeti instaliranu snagu između 20 i 30 do 500 megavata. Spremni smo sve kupiti, širiti plinsko skladište i kupiti veće količine plina”, rekao je Vučić za TV Pink.

Kako je dodao, očekuje dobre rezultate od dodatnog razgovora s ruskim partnerima, ne samo za osnovnu cijenu za količine koje su već potvrđene, te je istaknuo da su to ključna pitanja za Srbiju u sljedećem razdoblju.

Vučić je dodao da država sada rješava i pitanje Robnih rezervi te da predstoje razgovori zbog potrebe da se povećaju rezerve nafte.

Na pitanje zašto je nastala velika panika oko cijene plina, Vučić je rekao da Srbija s Rusijom ima ugovornu količinu od dvije milijarde prostornih metara plina godišnje, a od 1. siječnja do kraja svibnja prema ugovoru joj pripada 920 milijuna prostornih metara po cijeni od 270 dolara.

“Ipak, potrošit ćemo 1,2 ili 1,3 milijarde, tako da ćemo morati nabaviti još plina. Sada trošimo dnevno šest milijuna prostornih metara, a kada temperatura bude ispod nule to će biti i do 14 milijuna prostornih metara plina”, objasnio je predsjednik Srbije.

Dodao je da je u skladištu plina 60 milijuna prostornih metara i da je najveći problem to što plina nema dovoljno na tržištu, kao i to što se na burzi kupuje po cijeni od 1250 dolara, a sa transportom ta cijena poraste na više od 1300 dolara.

“Zamislite da dnevno moramo dokupiti četiri ili pet milijuna prostornih metara plina, koliko je to veliki trošak za državu”, istaknuo je Vučić.

Prema njegovim riječima, BiH koja nema toliko problema s električnom energijom morala je od Srbije kupiti manju količinu struje po visokoj cijeni.

Vučić je rekao i da dodatni blok u TE Kostolac od 350 megavata kasni i da će biti gotov u prvom tromjesečju 2023. godine.

đMeđunarodnim ugovorom o Energetskoj zajednici i strateškim dokumentima Srbije predviđena je dekarbonizacija proizvodnje električne energije.

Elektroprivreda Srbije (EPS) u skladu s tim propisima planira do 2023. godine pojedine termoelektrane na ugljen zamijeniti postrojenjima na plin, pišu Večernje novosti.

Termoelektrane Morava i Kolubara A prve su koje će krenuti u proces dekarbonizacije. Kako navode iz EPS-a, umjesto proizvodnje struje iz ugljena, plin je najbolje prijelazno rješenje. Stara infrastruktura može se učinkovito iskoristiti, a novi pogoni osiguravaju približno istu proizvodnu snagu.

Zato je EPS raspisao natječaj za uslugu izrade Generalnog projekta s prethodnom studijom opravdanosti i idejnog rješenja plinske elektrane Morava.

Kako se navodi, cilj projekta je utvrđivanje tehničko-tehnološkog rješenja za instaliranje novog plinsko-parnog kotla, izbor optimalnog rješenja, utvrđivanje plana izgradnje i određivanje troškova. Novi blok na plin imat će proizvodnu snagu od 120 megavata.

Uz izradu tehničke dokumentacije predviđena je i izrada prethodne studije izvodljivosti koja će sadržavati analizu mikrolokacije, urbanistička rješenja i uklapanje novog pogona u proizvodni sustav, piše Poslovni dnevnik.

Related Posts