Vlaku s 1.800 migranata koji je u ponedjeljak oko dva sata krenuo iz Čakovca prema Središću ob Dravi nije dozvoljen ulaz u Sloveniju, a migrante koji su pješke nastavili put na granici je dočekala žičana ograda i slovenska policija s psima te ih nije pustila u zemlju.
Budući da između hrvatskih i slovenskih vlasti nije bio postignut dogovor o ulasku vlaka u Sloveniju, odlučeno je da se vlak zaustavi na posljednjoj postaji u Hrvatskoj, u Macincu, a ostatak puta emigranti su nastavili pješke. Iako je putnicima u vlaku bila ponuđena mogućnost traženja azila i ostanka u Hrvatskoj, svi su nastavili put hodajući po pruzi. Međutim, slovenska policija dočekala je priljev emigranata sa žičanom ogradom i psima te ih nije pustila u zemlju.
Emigranti su sa željezničkog prijelaza preusmjereni na obližnji cestovni Trnovec, ali ni tamo im nije dozvoljen ulazak u Sloveniju. Predstavnici UNHCR odbili su mogućnost da se preko granice propusti samo 150-tak najranjivijih uz obrazloženje kako bi to značilo razdvajanje obitelji. Stoga 1800 ljudi, među kojima velik broj djece, i dalje na kiši i hladnoći čeka ulazak u Sloveniju.
Neslužbeno se doznaje kako je na graničnom prijalazu Banfi kod Štrigove (Međimurska županija) 300 emigranata iz šest autobusa ipak uspjelo prijeći granicu. Budući da se radi o manjem prijelazu, mali kontinegent slovenske policije bio je nespreman za prihvat tako velikog broja ljudi.
Za danas je najavljen dolazak novog vlaka s 2100 emigranata u Čakovec koji nema mogućnosti za prihvat tako velikog broja ljudi. HŽ je jutros u 7 sati javio da je u kolodvoru Tovarnik u tijeku ukrcaj izbjeglica u 97. izvanredni vlak.
Austrijska ministrica unutarnjih poslova Johanna Mikl-Leitner obavijestila je u nedjelju slovensku ministricu Vesnu Gjerkeš Žnidar da Austrija više ne može prihvaćati migrante, te ocijenila neprihvatljivim da Hrvatska u Sloveniju upućuje nove migrante, objavilo je kasno sinoć slovensko ministarstvo unutarnjih poslova. Slovensko ministarstvo unutarnjih poslova uz to je ponovilo da se susreće s prevelikim zahtjevima Hrvatske da prima 5.000 migranata dnevno, iako ih Slovenija zbog premale propusnosti prema Austriji ne može prihvatiti u tom broju, o čemu je obavijestila i hrvatskog ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića kojemu su danas ponovo poručili da je val izbjeglica potrebno držati pod kontrolom.
Slovenska je ministrica, kako se navodi, o toj situaciji upoznala hrvatskog kolegu, te ga pozvala da se s hrvatske strane surađuje i uvažava okvirni broj izbjeglica koje Slovenija može primati. Unatoč tom upozorenju, hrvatska su tijela službeno obavijestila Sloveniju da će u ponedjeljak prema Sloveniji biti poslano do 1.800 migranata. “Naglašavamo da je slovenska policiju tu najavu odbila”, kažu u slovenskom ministarstvu unutarnjih poslova u izjavi za javnost. Slovenija je otkazala i prihvat 300 migranata koji su u trebali u nedjelju popodne ući iz Hrvatske preko graničnog prijelaza Bregana/Obrežje. Po posljednjim informacijama, od početka migracijske krize u Hrvatsku je ušlo 197 tisuću migranata. U nedjelju ih je od ponoći do 21 sat došlo 4218 migranata,
I dalje je obustavljen željeznički promet između Slovenije i Hrvatske te Hrvatske i Mađarske, a zbog uvođenja izvanrednih vlakova za prijevoz izbjeglica, mogu se očekivati poremećaji u vožnji redovitih vlakova u unutarnjem prometu te će dio vlakova voziti s manjim brojem vagona. Hrvatske željeznice (HŽ) izvijestile su u ponedjeljak ujutro i da su zbog radova i supstitucijskog prijevoza putnika autobusima moguća skašnjenja na dionicama između kolodvora Budinšćina i Novi Marof na pruzi Zaprešić ‒ Čakovec te između kolodvora Kamanje i Ozalj na pruzi Karlovac ‒ Kamanje ‒ državna granica. Između kolodvora Nova Gradiška i Okučani promet teče jednim kolosijekom te se očekuju kašnjenja.
S obzirom na to da se u promet uvode dodatni izvanredni vlakovi za prijevoz izbjeglica, HŽ javlja da se mogu očekivati poremećaji u vožnji redovitih vlakova u unutarnjem prometu, a dio vlakova prometovat će s manjim brojem vagona. Zbog izvanredne situacije vezane uz prihvat izbjeglica, HŽ moli putnike za razumijevanje.
Slovenske željeznice obustavile su željeznički promet na hrvatsko-slovenskoj granici. Umjesto međunarodnih vlakova putnike će na dijelu relacije prevoziti autobusi, a otkazani su svi pogranični vlakovi. Nekoliko tisuća migranata provelo je noć na ponedjeljak na otvorenom na hladnoći i u blatu ničije zemlje između Srbije i Hrvatske, pošto je Slovenija usporila priljev migranata prema zapadnoj Europi.
Reutersov novinar koji se nalazi na srpskoj strani granice piše da hrvatska policija zadržava migrante da uđu u zemlju jer su joj kapaciteti puni. U blizini nema policije da održava red, a pothlađeni i umorni migranti viču “Otvorite vrata, otvorite vrata!”. Pošto je Mađarska u petak u ponoć zatvorila svoju granicu s Hrvatskom, izbjeglice su se počele preusmjeravati prema Sloveniji, novoj postaji na njihovu putu do Austrije i Njemačke.
Slovenija je međutim objavila da dnevno može primati samo 2500 migranata, mnogo manje nego što bi ih htjelo ući u Hrvatsku. Slovenska strana tvrdi i da Austrija prima samo 1500 izbjeglica dnevno, iako austrijsko ministarstvo unutarnjih poslova to nije potvrdilo. Slovenska policija zato je u ponedjeljak u ranim jutarnjim satima počela s “intenzivnom zaštitom” državne granice, izjavio je Bojan Kitel, glasnogovornik policijske uprave Maribor.
U blizini graničnog prijelaza Središče ob Dravi postavljene su ograde i veći broj policajaca, kako bi se spriječio prijelaz migranata koji su sinoć vlakom dovezeni iz Opatovca, a za koji slovenske vlasti navode da je poslan iako u Sloveniji nema kapaciteta za prijam tako velikog broja ljudi. Slovenska policija potvrdila je da je zbog novonastale situacije za sav promet zatvorila taj granični prijelaz.
Sinoć se u slovenskim medijima pojavila i informacija da je austrijska ministrica unutarnjih poslova u telefonskom razgovoru svojoj slovenskoj kolegici kazala da Austrija više ne prima migrante, ali je u ponedjeljak stiglo pojašnjenje iz Beča koje kaže da Austrija nije obustavila primanje migranata iz Slovenije nego da prijam izbjeglica ne može povećati nego će ga održavati na dosadašnjoj razini.