Na Bloombergovu skupu u Londonu
Svijet će električnu energiju u idućem desetljeću početi proizvoditi putem nuklearne fuzije, izjavio je fizičar i predsjednik tvrtke First Light Fusion Bart Markus na Bloombergovu tehnološkom skupu u Londonu.
Prema njegovim riječima, prvi fuzijski energetski pogon postat će operativan kroz investiciju privatne tvrtke, a ima nekolicina vjerodostojnih tvrtki koje imaju sličan vremenski plan da profunkcioniraju početkom 2030-ih godina.
Njemačka ulaže više od milijardu eura u proučavanje fuzije
Hrvatska ozbiljno zagrizla u nuklearnu fuziju, mogla bi i puno više
Hrvatskim tvrtkama dostupno 35 milijuna eura za fuzijske tehnologije
Bloombergovo okupljanje vrhunskih tehnoloških stručnjaka u Londonu razmatra najvažnije probleme današnjice, od klimatskih promjena do geopolitičkih napetosti, te kako tehnološke tvrtke pokušavaju naći rješenja. U fokusu su umjetna inteligencija, čista tehnologija, rastuća utrka za dominacijom u proizvodnji poluvodiča te druge slične teme.
Primjerice, predsjednik Siemensa Jim Hagemann Snabe poručuje da Europa mora razviti vlastiti dobavni lanac kako bi se spriječilo da tržište baterija ovisi o Kini.
Kako je rekao, Europska unija mora spriječiti ponavljanje slučaja sa solarnim panelima kada je Kina snižavanjem cijena uništila konkurenciju.
Investiranje u čistu tehnologiju usporilo je nakon vrlo dinamičke aktivnosti prije nekoliko godina, no neke od vodećih figura u tom sektoru u Europi smatraju da je na pomolu ponovno oživljavanje.
Investitori koji su spremni ući u rizik ubacuju sve više novca u područja koja nisu jeftina poput vodne infrastrukture ili hvatanja ugljika, rekao je direktor u tvrtki Techstars Sustainability Paris Raphaele Leyendecker.
Tako su investitori ušli u područje nuklearne fuzije, što je jedan od najskupljih neispitanih pristupa proizvodnji energije.
Na skupu se razgovaralo i o kibernetičkim napadima, pa je partnerica u tvrtki Cyberstarts Emily Heathe rekla da čelni ljudi korporativnog svijeta moraju prihvatiti da se ne može zaštititi svaki podatak i da je potreban fokus na zaštitu najkritičnijeg dijela te vrste imovine.