Home Geopolitika Sirija kao izlog za prodaju zrakoplova

Sirija kao izlog za prodaju zrakoplova

by admin

Nakon primjene Su-34 u Siriji, gdje je čitav svijet mogao ocijeniti bojne kvalitete zrakoplova, vjerojatnost izvoznih isporuka lovca-bombardera značajno će porasti. Među potencijalnim naručiteljima su države kako azijsko-tihoceanske regije, tako i Bliskog istoka.

Lovac-bombarder Su-34 je sveobuhvatna modernizacija lovca Su-27 i letjelica generacije ”4+”. Namijenjen je za uništavanje kopnenih, vojno-morskih snaga i sustava protuzračne obrane. U stanju je izvršavati zadaće u bilo kojim uvjetima neovisno o dobu dana. Jedna od prednosti Su-34 je veliki rezervoar za gorivo, mogućnost punjenja goriva u zraku. Visokoekonomični motori dopuštaju Su-34 da ima radijus kretanja koji se može usporediti s bombarderima srednjeg dometa kao što su Tu-16 ili Tu-22M.

Trenutno zrakoplove Su-34 upotrebljava samo Ministarstvo obrane Rusije, koje će do 2020. dobiti 124 jedinica Su-34. Ipak, nakon što je pokazao svoju učinkovitost u sirijskom sukobu, nije isključeno da će prema zrakoplovu pokazati interes i strani kupci. ”Od bliskoističnih država kupci bi mogli biti Iran i Alžir. Pritom bi Iran želio potpisati ugovor kojim bi mogao proizvoditi zrakoplove na teritoriju svoje države. Za pripremu industrijskog postrojenja u kojima bi se proizvodili ti zrakoplovi potrebno je puno vremena. Ako govorimo o Alžiru i državama Latinske Amerike, moglo bi se govoriti o malenim izvoznim isporukama do 10 letjelica. Državama s malenim Zračno-vojnim snagama više odgovaraju univerzalniji zrakoplovi kao što je, recimo, Su-30. Su-34 potreban je velikim zračnim snagama”, za RBTH govori Vladimir Karnozov, neovisni analitičar za RBHT.

Su-34 je najbolji proizvod od svih lovaca takve klase prema kriteriju ”cijena-kvalitet” i svojem bojnom potencijalu. Direktan konkurent ruskog lovca F-15 Eagle je zastario. Prošli tjedan libanonske novine Ad-Dijar priopćile su da je šest zrakoplova Su-34, koji su poletjeli iz sirijske baze Hamim, u nebu nad Sredozemnim morem naišlo na četiri izraelska lovca F-15, koji su promatrali isporuku ruskog oružja u Latakiju. Nakon što su Su-34 nanišanili F-15, izraelski lovci su napustili zračni prostor. Isto tako, radiolokacijski sustavi na Su-34 omogućuju bombardiranje u Siriji, a da ne postoji prijetnja da će ih srušiti kopnena sredstva protuzračne obrane.

”U sirijskom sukobu se, prije svega, provjerava nova letjelica, koja je isporučena Zračnim snagama RF. To je test u realnim bojnim uvjetima, a ne prezentacija letjelica kako bi se mogle prodavati i izvoziti”, objasnio je Oleg Želtonožko, vojni analitičar. ”Trenutno nije toliko vjerojatno da će se avion izvoziti, tržište za specijalizirane letjelice takve klase je puno manje nego što je to, recimo, za univerzalne lovce. Isto tako, postoji velika potreba naših snaga za Su-34, ako uzmemo obzir velike udaljenosti u kojima one sudjeluju te zastarjeli Su-24”, smatra stručnjak. ”Ako izvozne isporuke ipak započnu, najperspektivniji kupac je Vijetnam, posebno na pozadini dobrih veza s Rusijom te iskustva upotrebe letjelica generacije ”Su”, dobrih financijskih mogućnosti i proturječja s drugim državama po pitanju spornih otoka koji se nalaze na značajnoj udaljenosti od obale. Ako uzmemo u obzir prethodno iskustvo narudžbi, možemo reći da bi prva isporuka mogla sačinjavati 5-10 letjelica”, rekao Želtonožko.

Related Posts