Za još mjesec dana
Saudijska Arabija objavila je u četvrtak da produljuje dobrovoljno smanjenje proizvodnje nafte od milijun barela dnevno za još mjesec dana, nastavljajući svoju kampanju podizanja cijena.
Smanjenja, koja su prvi put stupila na snagu u srpnju, mogla bi se dodatno produžiti ili čak povećati, dodalo je ministarstvo energetike. Taj potez ostavlja dnevnu proizvodnju najvećeg svjetskog izvoznika sirove nafte na otprilike devet milijuna barela dnevno.
Najavljujući smanjenje nakon lipanjskog sastanka 23-članog saveza OPEC+, koji također uključuje Rusiju, saudijski ministar energetike princ Abdulaziz bin Salman istaknuo je da bi se ono potencijalno moglo “produžiti”.
Uslijedio je nakon odluke nekoliko članica OPEC+ u travnju da dobrovoljno smanje proizvodnju za više od milijun barela dnevno, iznenađujući potez koji je nakratko povisio cijene, ali nije doveo do trajnog oporavka.
Proizvođači nafte bore se s padom cijena i velikom nestabilnošću tržišta, što je odraz tekućih posljedica ruske invazije na Ukrajinu i posustalog gospodarskog oporavka Kine.
Saudijska Arabija računa na visoke cijene nafte kako bi financirala ambicioznu reformsku agendu koja bi mogla odvratiti njezino gospodarstvo od fosilnih goriva. Analitičari kažu da kraljevstvu treba cijena nafte od oko 80 dolara po barelu kako bi uravnotežila svoj proračun.
Postoje znakovi da nedavna smanjenja opskrbe počinju imati željeni učinak, uz “jačanje” cijena nafte, stoji u izvješću Jadwa Investmenta sa sjedištem u Rijadu u utorak.
“Brent se krajem srpnja prodavao za oko 85 dolara (po barelu), što je oko 10 dolara (po barelu) više nego na početku mjeseca”, rekao je Jadwa.
“Kisela sirova nafta, koja dominira proizvodnjom Saudijske Arabije, posebno je u modi. U međuvremenu, postoje nade da će potražnja u SAD-u biti veća od očekivane, pri čemu mnogi očekuju ‘meko slijetanje’ za američko gospodarstvo, a ne recesiju.” navedeno.
Međutim, Jamie Ingram, viši urednik u Middle East Economic Survey (MEES), rekao je za AFP da će Rijad “htjeti vidjeti duže razdoblje viših cijena prije nego što se količine vrate na tržište”.