Saudi Aramco ulazi u trgovanje plinom

Promjena fokusa u najvećoj energetskoj kompaniji
Saudi Aramco, najveći proizvođač nafte u svijetu, razvija međunarodno poslovanje s plinom i prerađuje više sirove nafte u kemikalije kako bi smanjio ugljični otisak, objavio je u utorak izvršni direktor saudijske kompanije Amin Nasser.

Aramco gradi “energetski most” između Saudijske Arabije i Kine kako bi podmirio sve veće potrebe azijskog diva za naftom i plinom ali i kemikalijama i ukapljenim prirodnim plinom, pokazuje kopija Nasserova govora održanog na skupu naftnih tvrtki u Pekingu. “Moramo pomoći našim klijentima – uključujući one u Kini i u široj azijskoj regiji – da shvate da će nafta i plin još desetljećima ostati ključni za svjetsku energiju”, kazao je čelnik saudijske tvrtke.

“Moramo ih uvjeriti našim vlastitim dugoročnim ulaganjima da se i dalje mogu oslanjati na sigurnosni pojas koji smo oduvijek osiguravali”, dodao je. Strategija širenja poslovanja u segmentu plina zahtijeva 150 milijardi dolara ulaganja u sljedećih 10 godina, izjavio je Nasser u studenom prošle godine, dodajući da Saudi Aramco planira povećati proizvodnju i u kasnijoj fazi postati izvoznik plina.

Saudijska državna naftna kompanija želi intenzivirati proizvodnju plina iz konvencionalnih i nekonvencionalnih izvora kako bi podmirila potrebe brzorastućih kompanija u zemlji, čime bi se ujedno oslobodilo više sirove nafte za izvoz i preradu u kemikalije.

Ugljični je otisak saudijske nafte po Nasserovim riječima među najnižima u svijetu i proizvodi najmanje stakleničkih plinova među kompanijama koje Kinu opskrbljuju naftom. Aramco je veliki ulagač u kineski energetski sektor i u veljači je potpisao sporazum s kineskim proizvođačem vojne opreme Norincom o gradnji 10 milijardi dolara vrijednog rafinerijskog i kompleksa za proizvodnju petrokemikalija. Također su potpisali sporazum o kupnji udjela u Zhejiang Petrochemicalu.

Prema jučer objavljenim podacima kineske carinske uprave, Saudijska Arabija u veljači je ponovo istisnula Rusiju s pozicije vodećeg dobavljača nafte za Kinu.

You may also like

0 comments