Prošle je godine izvoz iz te latinoamerčike zemlje prema podacima tvrtke Refinitiv o brodskim isporukama i navodima izvora u industriji potonuo na nešto više od milijun barela dnevno, s 1,6 milijuna barela dnevno u godini ranije. U Petromatrixu procjenjuju da će se u sadašnjim uvjetima smanjiti za dodatnih oko 500.000 barela dnevno.
Venezuela ima najveće dokazane rezerve nafte u svijetu ali njezin potencijal nije u cijelosti iskorišten zbog nedostatka ulaganja. Unatoč političkim nesuglasicama SAD je najveći kupac venezuelanske nafte. Na drugom i trećem mjestu Indija i Kina. “Ta latinoamerička zemlja uglavnom proizvodi težu sirovu naftu, upravo onakvu kakvu traže američke rafinerije. Stoga će biti prisiljene potražiti drugi izvor nabave (možda u Meksiku, Saudijskoj Arabiji i Iraku) kako bi podmirile potrebe za tom vrstom nafte, što će dovesti po povećanja cijena”, procjenjuju u brokerskoj kući PVM.
Na američku odluku o sankcijama nadovezala se smanjena opskrba iz Libije zbog zatvaranja najvećeg naftnog polja El Sharara koje su zaposjele neregularne naoružane snage. Smanjenu opskrbu iz Venezuele i Libije mogli bi ublažiti američki proizvođači koji i dalje povećavaju aktivnosti vađenja nafte. Prošlog su tjedna neto povećali broj aktivnih bušotina, nagovješćujući daljnje povećanje proizvodnje koja je prošle godine dosegnula rekordnih 11,9 milijuna barela dnevno.
U odvojenom je izvješću Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) jutros objavila da je cijena barela referentne košarice nafte njezinih članica u ponedjeljak iznosila 59,57 dolara, što znači da je pala 1,33 dolara u odnosu na prethodni radni dan.