Home Energetika SAD dao dvije milijarde dolara poticaja fosilnoj industriji

SAD dao dvije milijarde dolara poticaja fosilnoj industriji

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Prema izvješću Oil Change Internationala, Vlada SAD-a je između 2015. – 2016. godine financirala industriju nafte, plina i ugljena s 14,7 milijardi USD godišnje, uključujući i poticaje na razini saveznih država koji su iznosili 5,8 mlrd. USD.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Izvješće se odnosilo samo na subvencije za proizvodnju, isključujući subvencije za potrošnju (potpora potrošačima da smanje troškove korištenja fosilnih goriva, što je dodatnih 14,5 mlrd. USD godišnje), kao i troškove emisija ugljika i drugih onečišćivača fosilnih goriva. Također treba spomenuti i 2,5 mlrd. USD poticaja godišnje koje Vlada USD-a daje za istraživanje novih ležišta fosilnih goriva. Kada bi termoelektrane na ugljen u SAD-u bile prisiljene zadovoljavati moderne standarde onečišćenja, 98% bi bilo neprofitabilno u odnosu na ekvivalentne termoelektrane na plin.[/vc_column][/vc_row]

Međutim, termoelektrane na ugljen ostaju otvorene samo zahvaljujući posebnim propisima koji ih oslobađaju od posljedica onečišćenja i prisiljavaju porezne obveznike da preuzmu njihov račun. Bez cijene za onečišćenje ugljikom, Amerikanci učinkovito subvencioniraju industriju fosilnih goriva, i to troškove koji nastaju zbog šteta od klimatskih promjena kao što su sve veći požari, suše, uragani i poplave. U nedostatku cijene za onečišćenje ugljikom, industrija fosilnih goriva uopće ne plaća te troškove.

Najkonzervativnija procjena tih troškova Vlade SAD-a bi bila 37 USD/t CO2, dok nedavna istraživanja pokazuju da bi troškovi mogli biti i pet puta veći, što bi koštalo Amerikance godišnje oko 200 mlrd. USD, odnosno 1,3 bilijuna USD globalno. Također, izvješće navodi kako je Obamina administracija zapravo predložila uklanjanje 60% vladinih subvencija za industriju fosilnih goriva, no to se nije dogodilo.

Naime, tijekom izbornog ciklusa 2015./2016. godine, tvrtke iz industrije nafte, plina i ugljena potrošile su 354 milijuna USD za izborne kampanje i lobiranje, zbog čega su dobile ukupno 29,4 mlrd. USD vladinih subvencija u istom razdoblju, što je bio povrat na uloženo od 8,200%. Uz to, autori studije ističu da je od ukupnih doprinosa političkoj kampanji od industrije fosilnih goriva, 88% otišlo Republikanskoj stranci, zbog čega je 97% republikanaca u Zastupničkom domu Sjedinjenih Država u srpnju bilo protiv oporezivanja ugljika, objavio je The Guardian.

Related Posts