RWE razmatra mogućnost spajanja s konkurencijom

Njemačka energetska kompanija RWE razmatra više strateških opcija, uključujući povezivanje s konkurencijom ali i prodaju udjela u Innogyju, kazao je izvršni direktor kompanije, signalizirajući val konsolidacije u krizom pogođenom sektoru.

“Održavamo uobičajene kontakte s velikim brojem tržišnih sudionika. Konstantno ispitujemo sve strateške opcije s kojima se naša kompanija suočava”, kazao je novinarima izvršni direktor RWE-a Martin Schmitz na konferenciji za medije na kojoj su predstavljeni poslovni rezultati kompanije za prošlu godinu.

Schmitzova izjava nadovezala se na pisanje Bloomberga da francuska energetska kompanija Engie, nekadašnji Suez GDF, razmatra ponudu za Innogy, kompaniju za distribuciju, obnovljive izvore energije i maloprodaju, u kojem RWE trenutno ima udjel od 76,8 posto. Iz njemačke su kompanije u nekoliko navrata poručivali da dugoročno žele zadržati većinski udio u Innogyju a jučer su priopćili da je nadzorni odbor kompanije odobrio njegovo smanjenje na 51 posto.

Iz francuske kompanije pak poručuju da ih manjinski udio ne zanima. “Ne interesira nas uloga manjinskog dioničara u velikoj kompaniji koja već ima kontrolnog dioničara”, rekao je za francusku televiziju BFM izvor blizak francuskoj energetskoj kompaniji.

Schmitz pak nije želio reći ništa konkretno o špekulacijama da bi RWE mogao biti zainteresiran za manjeg konkurenta Uniper, kojeg je E.ON prošle godine izdvojio iz svog poslovanja. “Ispitujemo sve opcije. Kada kažem sve opcije, doista mislim tako”, kazao je. Špekulacije o interesu za njemačke energetske kompanije odražavaju nastojanja RWE-a i E.ON-a da restrukturiraju poslovanje nakon što se Njemačka odlučila okrenuti obnovljivim izvorima energije, praktično uništivši njihovo poslovanje s energijom proizvedenom iz konvencionalnih izvora.

Analitičari Morgan Stanleya napominju da bi Engiejevo preuzimanje Innogyja imalo smisla jer bi francuska tvrtka time osigurala pristup kupcima u Velikoj Britaniji i opskrbnim mrežama u Njemačkoj.

Izvršna direktorica Engiea Isabelle Kocher zalaže se za preusmjeravanje strateškog fokusa nekadašnjeg francuskog plinskog monopolista na distribucijske mreže i obnovljive izvore energije, no nije naznačila da bi to željela postići kupnjom kompanija poput Innogyja. Dionice francuske tvrtke pale su više od 70 posto u odnosu na najviše razine iz 2008. godine i njima se trguje značajno ispod knjigovodstvene vrijednosti, što znači da bi financiranje krupne akvizicije putem dokapitalizacije bilo vrlo skupo.

Innogy i Engie, u kojem francuska država ima 28,65 posto udjela, odbili su komentirati špekulacije. Tržišna vrijednost Innogyja trenutno se procjenjuje na gotovo 20 milijardi eura. Njegove su dionice uvrštene u burzovnu kotaciju prošlog listopada po cijeni od 36 eura a u utorak je njima trgovano po cijeni od 35,93 eura.

You may also like

0 comments