Home Energetika Ruskim energetskim tvrtkama na Artiku više nisu potrebni američki partneri

Ruskim energetskim tvrtkama na Artiku više nisu potrebni američki partneri

by Energypress.net
“Tvrtka Rosneft je počela rad na bušotini “Centralno-Oljginska 1”, koja je trenutno najsjeverniji “izvor” za dobijanje nafte”, piše Financial Times. List ocjenjuje da će to biti “istinski trijumf Putina koji je primoran do sjeverne nafte probijati se bez pomoći svojih američkih partnera”.
Britanski poslovni list Financial Times prati rusko osvajanje Arktika i zaključuje da, ako se zapadne tvrtkee koje su zainteresirane za suradnju s Rusijom i za izvlačenje profita iz tog posla, odmah ne uključe, sutra Rusiji oni neće biti ni potrebni. “Rosneft je počeo rad na bušotini ’Centralno-Oljginska 1’, koja je trenutno najsjeverniji “izvor” za dobijanje nafte”, piše dopisnik Henry Foy. “Ona je bliže sjevernom polu od bilo kojeg naselja, do kojeg ima 3600 kilometara. Oprema se na ovo mjesto može donijeti samo dva puta godišnje, kad se otapa led kroz koji je tada moguće probiti se. Tu će na Laptevskom moru Rusija primijeniti tehnologiju horizontalnog bušenja, koja omogućava dostizanje 15 tisuća metara dubine.”

“Biti će to istinski trijumf Putina koji je primoran do sjeverne nafte probijati se bez pomoći svojih američkih partnera iz Exxon Mobil-a. Naime, prije tri godine EU i SAD su uvele sankcije Rusiji i zabranile isporuku i prodaju Rusiji naprednih tehnologija za izradu bušotina. Tada je cijeli svijet zaključio da Kremlj može slobodno da odustati od eksploatacije arktičkih nalazišta”, ističe novinar, prenosi Regnum.

“Zapad je htio izvršiti pritisak na Moskvu preko velikih energetskih tvrtki i da natjerati Putina da promijeni svoju vanjsku politiku. Međutim, bušotina “Centralno-Oljginska 1″ pokazuje da su Rusi našli izlaz iz teškoća i započeli projekt, a vanjska politika Putina se pritom nije nimalo promijenila.”

Analitičar skreće pažnju da se pod ledom nalazi oko 9,5 milijuna tona energenata, izraženo u nafti, rezerve se procjenjuju na 20 trilijuna dolara, a zapadni partneri bi mogli ostati bez ičega. Po mišljenju autora teksta, Donald Trump je imenovao Rexa Tillersona za državnog tajnika s dalekosežnim planovima: “upravo Rex je kao prvi čovjek Exxon Mobil-a s tvrtkom Rosneft potpisao ugovor o osvajanju Arktika, koji je američkoj strani trebao donijeti 300 milijuna dolara”. Ali sada “na Trumpa vrše pritisak demokrati i republikanci kopajući po njegovim vezama s Kremljom, a Rusi ne čekaju, nego rade. Sankcije su prvotno malo pogoršale situaciju, ali zatim su ih potaknule na razvoj domaćih tehnologija.”

“Postavlja se pitanje: hoće li u skoroj budućnosti Putinu biti potrebni zapadni pomoćnici? I tko će na kraju krajeva imati više koristi od zapadnih sankcija uvedenih 2014?” – zaključuje svoju analizu dopisnik FT.

Related Posts