Donedavno je BRICS bio sjedinjen samo fantazijom bivšeg glavnog ekonomista banke Goldman Sachs Jima O’Neilla, koji je 2001. godine smislio ovu skraćenicu kako bi označio ekonomije s najbržim tempom rasta na svijetu i ujedno ponudio klijentima novi objekt za investicije (banka je odmah počela nuditi klijentima portfelje u koje su uključeni i vrijednosni papiri od ove četvorke).
Rusija ima posebne odnose sa zemljama BRICS-a. Naime, upravo Moskva je došla na ideju da ovoj burzanskoj himeri udahne politički život. U rujnu 2006. godine na inicijativu predsjednika RF Vladimira Putina u New Yorku je održan prvi ministarski susret u formatu BRICS. Zatim je u svibnju u 2009. u Ekaterinburgu održan prvi summit ovog bloka, a goste je tada dočekivao Putinov nasljednik Dmitrij Medvedev. Iako tom prilikom nisu bili postignuti konkretni rezultati, to je za Rusiju imalo važan propagandni učinak. Odnosi sa Zapadom u tom trenutku bili su na niskoj razini i Moskva je pokazala Sjedinjenim Državama i Europskoj uniji da ima i druge utjecajne partnere. Tijekom proteklog razdoblja ova organizacija je proširila svoju sferu djelovanja. Pored geopolitičkog reklamiranja počela je stvarati i nove međunarodne norme. BRICS je zasada najpoznatiji po pokušaju da stvori alternativu bretonvudskim temeljima svjetske financijske arhitekture u kojoj dominira Zapad. Zemlje BRICS-a aktivno koordiniraju svoje stavove po tim pitanjima u okviru G-20. Kada je 2014. godine konačno postalo jasno da je Kongres SAD-a blokirao reformu IMF-a, iako je ona bila odobrena na summitu G-20, a ticala se preraspodjele glasova u korist zemalja u razvoju, zemlje BRICS-a su se dogovorile stvoriti vlastitu banku i pul nacionalnih valuta. U budućnosti će to omogućiti da se smanji ovisnost međunarodnih financija o duopolu dolara i eura. Doduše, to su zasada sva važnija dostignuća BRICS-a.
Jedan od razloga slabe učinkovitosti BRICS-a kao međunarodne strukture sastoji se u osobenosti njenog administrativnog funkcioniranja. BRICS je možda jedino udruženje u kome summit lidera ne predstavlja krajnju nego početnu instancu njegovog predsjedavanja. Teme kojima će se baviti ova organizacija tijekom čitave godine priprema jedna zemlja, a odluke vezane za njih donose se u drugoj zemlji. Zbog odsustva sinhronizacije mnoge inicijative su ostale krajnje slabo razrađene. Rusija je prva odlučila prekinuti s tom praksom. Predsjedavanje Moskve službeno je počelo u svibnju, odnosno summit će biti rezultat tromjesečnog rada. Kina će imati još više sreće, jer će summit 2016. godine u Kini biti rezultat njenog punog jednogodišnjeg predsjedavanja. Već u okviru svog rukovođenja organizacijom Rusija se trudi maksimalno proširiti listu tema koje će biti razmotrene. U svakom slučaju, Kremlj je još početkom godine zamolio sve federalne službe da pripreme svoje prijedloge za suradnju u okviru BRICS-a, tako da lista tema summita u Ufi već sadrži 130 točaka. Doduše, Rusiji u sadašnjoj međunarodnoj situaciji, kao i 2009. godine, nije važna toliko pragmatika, koliko simbolika. Nakon sjedinjenja s Krimom i početka rata na istoku Ukrajine Zapad aktivno pokušava izolirati Rusiju. Uvedene su sankcije, Moskva je službeno isključena iz grupe G-8, a lideri SAD-a i EU i njihovi saveznici se trude izbjegavati osobne kontakte s Vladimirom Putinom na svim međunarodnim susretima gdje moraju biti zajedno (ruski predsjednik je 2014. godine čak prije vremena napustio summit G-20 u Australiji). Parada pobjede 9. svibnja na Crvenom trgu bila je još jedan važan simbol međunarodne izolacije Rusije. Sada će u Ufi ruski rukovoditelji dobiti mogućnost da predstave zemlju kao lidera nezapadnog svijeta.
Predsjedavanje BRICS-om će omogućiti Moskvi da se pozicionira kao članica udruženja koje predstavlja alternativu globalnom svjetskom poretku. Nalazeći se u društvu najveće svjetske ekonomije (bar IMF tako ocjenjuje kineski bruto nacionalni dohodak, izračunavajući ga po paritetu kupovne moći) i dinimičnih lidera Južne Azije, Latinske Amerike i Afrike, Moskva može samouvjereno izjaviti da nema namjeru vratiti se u G-8, čak i ako bi je pozvali da se vrati. Prema tome, svi gotovi rezultati summita u Ufi će imati daleko manji značaj od simboličnog značaja ovog susreta, jer je generiranje simboličnih poruka zasada jedino polje na kome je BRICS uspio nešto postići. (Russia Beyond the Headlines)