[vc_row][vc_column width=”1/3″]Sveruski narodni front ( ONF ) predložio je stvaranje ekološke kriptovalute, koja će se zasnivati na “zelenim” tehnologijama i postati u svojoj suštini analogna bitcoinu, reklo je glasnogovorništvo organizacije.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Sveruski narodni front ( ONF ) predložio je stvaranje ekološke kriptovalute, koja će se zasnivati na “zelenim” tehnologijama i postati u svojoj suštini analogna bitcoinu, reklo je glasnogovorništvo organizacije. Inicijativu je predložio koordinator projekta ONF-a “Genjeralnaja uborka”, Dmitrij Mironov na forumu mladih “Tavrida” na Krimu.[/vc_column][/vc_row]
“Pripremamo prijedloge u legislativi, koji bi definirali pojmove “kriptovaluta”, “mining”, a jedan od prijedloga je i stvaranje nove kriptovalute, temeljene na “zelenim” tehnologijama. Smatram kako je takvu inicijativu potrebno uvesti na zakonoskoj razini, kako bi se pravno definirala te legalizirala kao kriptovaluta. Navedena kriptovaluta bi bila proizvedena s kilowattima “zelene energije”, – rekao je Mironov.
Prema njegovim riječima, takva valuta bi mogla postati “ekološki čista” verzija bitcoina. Mironov smatra kako su kriptovalute objektivna realnost, koja već prodire u sve sfere, a zabrane su jednostavno neučinkovite. Naravno, kriptovalute, kao i svaka nova tehnologija, imaju svoje neke specifičnosti. Jedan od glavnih nedostataka bitcoina, po mišljenju Mironova je u tome što “mining” bitcoina troši ogromne količine električne energije. Pojašnjava kako se danas na stvaranje bitcoina troše enormne količine energije, koje bi mogle osigurati energiju za milijune kućanstava, što indirektno donosi štetu okolišu.
Stvaranje ekološke kriptovalute mogao bi postati ruski odgovor bitcoinu i istovremeno postati točka razvoja “zelene energije” ne samo u Rusiji nego i u cijelom svijetu. U Rusiji i svijetu u posljednje vrijeme zabilježen je ogroman rast interesa prema kriptovalutama, a vrijednost najpoznatije kriptovalute – bitcoina porasla je nekoliko puta od početka godine te oborila sve rekorde. Veliki broj država počelo je otvarati svoja tržišta za kriptovalute, no ruske vlasti još uvijek oprezno pristupaju tom pitanju. Guverner Središnje banke Rusije, Eljvira Nabuillina rekla je kako Bank Rossii u početku planira detaljno proučiti način rada kriptovaluta i tek nakon toga početi definirati njihovu regulaciju, odnosno sve ovisi hoće li se definirati kao digitalna aktiva ili kao valute, prenosi ruska agencija.