Rusija najavila prekid vatre u Alepu radi dostavljanja humanitarne pomoći

Rusija je najavila da od četvrtka uvodi svakodnevni trosatni prekid vatre u sirijskom gradu Alepu kako bi humanitarni konvoji mogli sigurno dopremiti pomoć, a prijedlog će razmotriti Ujedinjeni narodi.

Alep je podijeljen na područja pod nadzorom vladinih snaga, odnosno pobunjenika koji drže istočne dijelove u kojima je oko 250.000 ljudi opkoljeno od srpnja kada su vladine snage presjekle cestu Castello, glavni opskrbni put.

Prošli tjedan pobunjenici su probili obruč, ali nije uspostavljen sigurnosni koridor za civile jer se silovite borbe nastavljaju. “Svaka vojna aktivnost, zračni i topnički napadi” bit će prekinuti tijekom tri sata, rekao je general Sergej Ruckoj, dužnosnik ruskog ministarstva obrane na televiziji.

Najavio je da će prekid vatre teći od 10 do 13 sati po mjesnom vremenu kako “bi sve zainteresirane organizacije mogle dostaviti humanitarnu pomoć stanovnicima Alepa”.

Voditelj za pomoć u Ujedinjenim narodima Stephen O’Brien rekao je u srijedu da će razmotriti ruski plan, no da je 48-satni prekid vatre potreban za dostavu humanitarne pomoć opkoljenom Alepu, koji je prije rata bio najnapučeniji sirijski grad. Glasnogovornik najveće pobunjeničke skupine u Alepu, Abd al-Salam Abd al-Razak za Reuters je rekao da će ruske snage, koje podržavaju sirijsku vladu, u tom razdoblju bombardirati Idlib.

U zračnim napadima na Idlib, koji je također pod nadzorom pobunjenika, u srijedu je ubijeno najmanje 19 osoba, a deseci su ranjeni. Izvori iz Alepa javili su da je najmanje četiri osoba umrlo u srijedu od gušenja plinom, vjerojatno klorom u tome gradu.

Civilna obrana Sirije, spasilačka služba koja djeluje na području pod nadzorom pobunjenika, rekla je za Reuters da su najmanje 22 osobe ozlijeđene kada je bačena bačva s plinom. Ta skupina koja se smatra neutralnom, rekla je da ne može neovisno provjeriti o kakvom je plinu riječ. I vladine i oporbene snage niječu uporabu kemijskog oružja u sirijskom sukobu. Zapadne sile rekle su da je vlada odgovorna za napad klorom, a vlada i Rusija optužuju pobunjenike da se koriste otrovnim plinom.

UN-ovi istražitelji utvrdili su da je plin sarin bio bačen u istočnoj Guti 2013. Sjedinjene Države optužile su režim za taj napad u kojem je ubijeno 1429 osoba, među njima najmanje 426 djece. Službeni Damask odgovornost odbacuje i optužuje pobunjenike.

You may also like

0 comments