Rusija ipak želi novi sporazum s OPEC-om

Odjeci krize
Vodeći proizvođači nafte mogli bi sklopiti novi sporazum za uravnoteženje tržišta ako im se pridruže i druge zemlje, poručio je u razgovoru za Reuters čelnik ruskog državnog stabilizacijskog fonda Kiril Dmitrijev.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i skupina neovisnih proizvođača na čelu s Rusijom sklopile su krajem 2018. sporazum o ograničenju opskrbe kako bi poduprle cijene, poljuljane obilnom ponudom američke nafte iz škriljaca.

Početkom godine sporazum se raspao budući da Rusija nije pristala na dodatno ograničenje opskrbe zbog epidemije koronavirusa već samo na produljenje dogovorenih rezova proizvodnje. Saudijska Arabija uzvratila je najavom povećanja proizvodnje a pridružili su joj se i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Dmitrijev je uz ministra energetike Aleksandra Novaka bio glavni ruski pregovarač pri sklapanju sporazuma s OPEC-om koji istječe krajem ožujka. Nije želio reći koje bi se zemlje trebale ili mogle pridružiti OPEC+, dodaje Reuters.

Agencija podsjeća da je američki predsjednik Donald Trump prošlog tjedna rekao da će se u odgovarajućem trenutku uključiti u naftni cjenovni rat Saudijske Arabije i Rusije. Čelnik ruskog fonda istaknuo je u razgovoru za Reuters i da je svjetska gospodarska kriza neizbježna budući da je globalni dug sada više nego četiri puta već od svjetskog BDP-a. Za prethodne krize 2008. godine bio je više nego trostruko veći, dodao je.

Virus je bio samo okidač, smatra Dimitrijev Ruski fond i njegovi partneri do sada su proizveli 500 tisuća testova za koronavirus, ali planiraju povećati proizvodnju na 2,5 milijuna tjedno.

Ruski predsjednik Vladimir Putin izrazio je jučer nadu da će Rusija pobijediti koronavirus za dva do tri mjeseca. U međuvremenu je broj zaraženih premašio 1.000, uz četiri smrtna slučaja povezana s virusom. Dmitrijev smatra da Rusija treba slijediti primjere Južne Koreje i Hong Konga, koji su pokazali da testiranje može ograničiti širenje koronavirusa.

Za sada se fond i njegovi partneri fokusiraju na proizvodnju testova za velike tvrtke koje testiraju svoje radnike smještene u posebno izgrađenim naseljima. Za mjesec dana testovi će biti spremni i za brzu i masovnu javnu upotrebu a izvozit će se samo trećina, naveo je Dimitrijev.

You may also like

0 comments