Home EnergetikaELEKTRIČNA ENERGIJA Reuters: U Europi više od sto tisuća električnih crpki

Reuters: U Europi više od sto tisuća električnih crpki

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Od malih startupa do velikih elektroenergetskih i naftnih kompanija krenula je utrka za uzimanje što većeg kolača u budućoj europskoj mreži punionica za električne automobile.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Iako i dalje imaju vrlo mali udjel u ukupnom broju vozila, električni automobili suočavaju se s velikim problemom nedostatka punionica izvan gradova, preciznije na autocestama.[/vc_column][/vc_row]

Prema podacima Međunarodne agencije za energiju koje prenosi Reuters, u Europi trenutno postoji malo više od 100.000 javnih punionica, ali samo šest posto njih spada u skupinu brzih punionica gdje se baterije mogu napuniti za pola sata. Kako prenosi Poslovni dnevnik, procjene američke banke Morgan Stanley govore da će do 2030. u zapadnoj Europi trebati između milijun i tri milijuna punionica. Kako je ovaj posao još u povojima, u njega trenutno ulaze tvrtke svih veličina. Tako britanski startup InstaVolt planira do 2020. širom Britanije instalirati 3000 punionica. U svibnju je sklopio ugovor u suradnji s američkim ChargePointom koji planira uložiti 125 milijuna dolara u 200 punionica. Od velikih elektroenergetskih kompanija u priču su već ušli francuski Engie i njemački E.ON. Francuzi su se povezali s nizozemskim EV-Box-om, vodećim proizvođačem punionica s prihodima od 16 milijuna eura. Direktor za inovacije Engiea Thierry Lepercq kaže kako kompanija u nekoliko godina očekuje stotine milijuna eura prihoda od usluge punjenja električnih vozila. Naftne kompanije poput Shella, BP-a i Totala najavili su pilot-projekte gradnje punionica.

Glasnogovornica Shella poručila je kako za sada nema ekonomske logike u opremanju benzinskih crpki opremom za punjenje auta na struju. U Europskoj uniji je prodaja električnih automobila u prvom polugodištu skočila 49 posto na godišnjoj razini. Novoregistriranih auta na struju sada je 46.709 što je 0,57 posto u ukupnom broju novoregistriranih automobila, pokazuju podaci Udruge europskih proizvođača automobila (ACEA). Najviše je skočila prodaja u Slovačkoj (291 posto) i Poljskoj (279 posto). Pad prodaje bilježi Litva, Danska i Estonija. Nema podataka za Bugarsku, Cipar, Hrvatsku i Luksemburg, prenosi Poslovni dnevnik.

Related Posts