Koalicija S.O.S. za Jadran te udruge Zeleni Osijek i Brodsko ekološko društvo – BED pozivaju građane da se uključe u javnu raspravu o istraživanju i eksploataciji nafte i plina na kopnu koja se održava od 20. svibnja do 20. lipnja 2015. Javno izlaganje Strateške procjene utjecaja na okoliš održat će se u ponedjeljak 8. lipnja od 10 do 14 sati u Zagrebu, a slična izlaganja u gradovima i općinama istočne Hrvatske nisu planirana. Na javnom izlaganju bit će predstavnici Ministarstva gospodarstva kao i predstavnici ovlaštenika za izradu Strateške studije – tvrtka Elektroprojekt d.d. i IRES ekologija d.o.o. za zaštitu prirode i okoliša, koji će odgovarati na pitanja zainteresiranih.
Zeleni pozivaju građane da se uključe u tekuću javnu raspravu i do 20. lipnja dostave svoje komentare na predloženu Stratešku procjenu utjecaja na okoliš za Okvirni plan i program istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na kopnu, izravno na Središnji portal za savjetovanje sa zainteresiranom javnošću. Sva prateća dokumentacija dostupna je javnosti i na internetskim stranicama Ministarstva gospodarstva i AZU. Procedura provedbe Strateške procjene utjecaja na okoliš za kopno jednaka je onoj koja se provodila za projekt na Jadranu pa zeleni zaključuju kako je i ovdje riječ o proceduralnoj formalnosti u svrhu pokrića već donesenih odluka. “Način provođenja postupka javne rasprave zanemaruje lokalne zajednice koje su pod izravnom prijetnjom dogodi li se onečišćenje okoliša. Zagađenje okoliša je stalna i kontinuirana pojava povezana s istraživanjem i eksploatacijom nafte i plina i ono se događa i bez nesreća. U slučaju velike nesreće posljedice za zdravlje i živote ljudi bile bi katastrofalne, a posebno u kraju koji se bavi poljoprivredom i stočarstvom koji ovise o čistoj vodi i zdravoj prirodi. Ovakav pokušaj zanemarivanja stava lokalne zajednice nije primjer dobre prakse, već upućuje na netransparentan postupak koji možebitno krši i odredbe Aarhuške konvencije”, stoji u priopćenju.
Vlada je prekjučer donijela odluku o izdavanju dozvola za istraživanje i eksploataciju nafte i plina na šest istražnih prostora u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Što će Hrvatska imati od toga, hoće li to otvoriti nova radna mjesta, te kako će utjecati na okoliš, ‘U mreži Prvog’ HRT-a govorili su predsjednica Uprave Agencije za ugljikovodike Barbara Dorić i profesorica Katarina Simon s Rudarsko-naftno-geološkog fakulteta. ‘Ovo znači veliki gospodarski razvoj za RH. Nakon što se potpišu ugovori – prva istražna bušenja možemo očekivati za godinu dana, a eksploatacija bi mogla početi za tri godine’, kazala je Barbara Dorić. Katarina Simon potvrdila je da će eksploatacija na kopnu početi puno ranije nego na Jadranu. ‘Napreduje tehnologija, sigurnosni standardi i nadzor i ne možete početi s eksploatacijom ako ne zadovoljavate visoke kriterije i mogućnost incidenata svedena je na minimum’, poručila je Dorić. Kazala je kako u Hrvatskoj neće biti frakturiranja – nekonvencionalnoj tehnologiji vađenja plina i nafte iz škriljevca. Dorić je dodala kako bi od budućih eksploatacija Hrvatska mogla godišnje zarađivati osam milijardi kuna od eksploatacije na moru te šest milijardi na kopnu.