RBA: Usprkos nestabilnosti vlasti izgledan rast poslovnog optimizma

Nesigurnosti oko formiranja Vlade tijekom prvog tromjesečja ove godine nije ugrozilo oporavak započet u 2015. godini, već je štoviše izgledan nastavak pozitivnih, ali i dalje skromnih trendova, s poraslim očekivanjima potrošačkog i poslovnog optimizma, ocjenjuju analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA).

U publikaciji RBAnalize pod naslovom “Godina rastućih očekivanja”, objavljenoj u četvrtak, analitičari te banke procjenjuju da će rast BDP-a u ovoj godini iznositi 1,5 posto.

Rast hrvatskog gospodarstva uglavnom se temelji na domaćoj potražnji, dok visoka ovisnost o uvozu umanjuje pozitivne učinke inozemne potražnje. To naglašava potrebu za povećanjem udjela robe više dodane vrijednosti, odnosno veće kvalitete, koja je ujedno manje osjetljiva na troškove, osobito rada, ali i povećanje kvalitete turističke usluge te povezivanje iste s domaćom proizvodnjom, navodi se u publikaciji.

Sve navedeno, drže u RBA, moguće je jedino kroz olakšavanje poslovanja, provođenje strukturnih mjera te kvalitetniju preraspodjelu proračunskih izdataka. Pozitivnim ocjenjuju i izostanak inflacije, koji zbog specifičnih okolnosti stvara učinak sličan poreznom rasterećenju, budući da povećava realni raspoloživi dohodak, ali ne odgađa potrošnju koja je ionako još uvijek dominantno umjerena na osnovne životne potrebe.

No, ističu analitičari RBA, iako su kratkoročni izgledi gospodarskog rasta poboljšani, a vanjska ranjivost smanjena zbog pozitivnog salda u razmjeni s inozemstvom, strukturne slabosti ostaju prisutne, a kao i prethodnih godina, strukturne slabosti i nužne mjere za njihovo ublažavanje i suzbijanje, bivaju adresirane i jasno definirane u novom Nacionalnom programu reformi od kojeg se očekuje dosljedna i odlučna provedba.

Stoga uz fiskalnu politiku, fokus ostaje prvenstveno na strukturnim politikama, kažu iz RBA dodajući kako bi se prve naznake uspješnosti trebale vidjeti u sljedećem proračunskom ciklusu za 2017. godinu, koji započinje srpanjskom izradom trogodišnjih smjernica ekonomske i fiskalne politike.

“Pozitivno iznenađenje koje je donijelo posljednje Izvješće o prekomjernom deficitu, odnosno bitno smanjene deficita konsolidirane opće države na 3,2 posto BDP-a, uz ostvarenje primarnog suficita te razmjeno skroman i ispodočekivani rast javnog duga, potvrđuje da je i uz minimalne napore prilagodbu fiskalne politike moguće napraviti. No za održivi rast i povećanje općeg blagostanja bit će potrebno značajno više”, naglašavaju analitičari Raiffeisen banke.

You may also like

0 comments