Sredinom travnja pod utjecajem smanjenja zabrinutosti oko usporavanja globalnog rasta te uz vijesti o padu proizvodnje u SAD-u cijene sirove nafte porasle su na najvišu razinu u posljednja četiri mjeseca (iznad 40 dolara po barelu).

Dodatni razlog rastu cijena došao je i od mogućnosti da na sastanku proizvođača nafte udruženja OPEC u Dohi dođe do šireg konsenzusa oko zamrzavanja proizvodnje na razini iz siječnja ove godine. Sastanak koji je održan prošle nedjelje polučio je neuspjehom budući da je Saudijska Arabija odbila zamrznuti proizvodnju bez angažmana Irana, koji pak nakon sankcija želi povratiti staru razinu proizvodnje.

Prema posljednjim podacima Svjetske energetske agencije (IEA), rast globalne potražnje za naftom bi u 2016. godini trebao usporiti na oko 1,2 mil. b/d (s 1,8 mil. b/d u 2015. godini), obzirom na značajnije usporavanje potražnje od strane Kine, SAD-a i većeg dijela Europe. Preliminarni podaci za prvo ovogodišnje tromjesečje pokazuju kako je trend usporavanja već započeo te je u prvom ovogodišnjem tromjesečju rast potražnje iznosio 1,2 mil. b/d (nakon rasta od 1,4 mil. b/d u četvrtom tromjesečju 2015. godine te 2,3 mil. b/d u trećem tromjesečju 2015. godine).

Istovremeno, podaci IEA ukazuju na pad globalne proizvodnje sirove nafte u ožujku za 0,3 mil. b/d na 96,1 mil. b/d. Proizvodnja OPEC-a pala je u ožujku za 90 tisuća b/d na 32,47 mil. b/d. Naime, pad proizvodnje u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) zbog procesa održavanja naftnih postrojenja uz nižu proizvodnju Nigerije i Iraka usred nestabilnosti, nadoknađen je daljnjim porastom proizvodnje Irana i Angole. Održavanje postrojenja u UAE trebalo bi ubrzo završiti, te ostaje nejasno kada bi proizvodnja u Nigeriji i sjevernom Iraku mogla doseći prethodne razine. Proizvodnja Saudijske Arabije uz mali pad u ožujku je iznosila oko 10,2 mil. b/d. P

roizvodnja zemalja nečlanica OPEC prema prognozi IEA u 2016. godini bi trebala biti na razini od 57,0 mil. b/d, što je pad za 710 tisuća b/d u odnosu na prosjek viđen u 2015. godini. Podaci američke energetske agencije EIA ukazuju kako je proizvodnja sirove nafte u ožujku iznosila 9 mil. b/d (mjesečni pad od 90 tisuća b/d). Na razini cijele 2016. godine predviđaju kako bi proizvodnja SAD trebala biti na razini od 8,6 mil. b/d (9,4 mil. b/d u 2015. godini).

U danima pred nama ne isključujemo mogućnost ponovnog kratkoročnog pada cijena sirove nafte na razine od oko 30 dolara po barelu. Međutim, unatoč trenutnim kretanjima i dalje ostajemo pri očekivanjima kako bi uz rast potražnje prema kraju godine cijena nafte mogla porasti do razine do 50 dolara za barel.

 

Related Posts