Analiza Bloomberga

Investicijska tvrtka Janus Henderson Grupa iznosi tvrdnju da su preokreti u britanskim mirovinskim fondovima prošle godine i nedavni problemi američkih regionalnih banaka samo početak niza kriza koje bi mogle rezultirati globalnom kreditnom krizom.

David Elms, upravitelj raznolikih alternativnih strategija u Londonu, izražava zabrinutost da bi ova dva događaja, u kombinaciji s visokim kamatnim stopama, mogli dovesti do ograničenog kreditiranja, povećanja broja nenaplativih kredita i smanjenja korporativnih profita. Elms naglašava da je kreditni okoliš u proteklih 15 godina bio povoljan, te izražava zabrinutost zbog potencijalnih problema s kreditima, piše Bloomberg.

U rujnu prošle godine, britanski mirovinski fondovi su bili pogođeni nakon što je premijerka Liz Truss najavila smanjenje poreza. To je rezultiralo padom cijena državnih obveznica i povećanjem potražnje za kolateralom. Ožujak ove godine obilježio je propast nekoliko regionalnih američkih banaka, što je dovelo do pada cijena dionica banaka diljem svijeta, jer su rastuće kamatne stope izazvale probleme s likvidnošću.

Povećanje broja nenaplativih kredita u tzv. “junk” obveznicama dodatno ukazuje na temeljne prijetnje financijskim tržištima. Elms ističe da je rizik u pogledu zarade i nenaplativih kredita značajan.

Investitori poput Elmsa sve su više zabrinuti zbog rastućih globalnih troškova zaduživanja i njihovog utjecaja na tvrtke koje imaju poteškoća u servisiranju duga. Steve Ellis iz Fidelity Internationala i Mike Riddel iz Allianz Global Investorsa također su izrazili zabrinutost da će stroža monetarna politika rezultirati recesijom i opteretiti kreditna tržišta.

Moody’s Investors Service predviđa da će globalni defaulti obveznica s visokim prinosima doseći pet posto početkom sljedeće godine, što je iznad dugoročnog prosjeka od 4,1 posto.

Elms vidi vrijednost i kupuje bankovni dug prve razine koji izdaju europski zajmodavci. Nedavno su švicarski regulatori intervenirali u preuzimanju UBS Grupe od strane Credit Suisse Grupe, što je rezultiralo oduzimanjem AT1 obveznica potonje banke investitorima, dok su dionice zadržane u određenom postotku. Vrijednost AT1 obveznica porasla je više od 10 posto nakon tog događaja, što privlači investitore poput Elmsa koji smatraju da su te vrijednosne papire nedovoljno cijenili, stoji u analizi Bloomberga.

Related Posts