Home TribinaAnalize Rast cijene plina nakon eskalacije bitke za pokrajinu Kursk

Rast cijene plina nakon eskalacije bitke za pokrajinu Kursk

by Energypress.net

Ključno plinsko čvorište

Blokada protoka plina iz Rusije prema Europi preko Ukrajine i vojna akcija ukrajinskih snaga u Rusiji pogurnule su burzovne cijene plina na Starom kontinentu na najviše razine od početka godine. Trgovanje na najvećoj europskoj burzi plina u Nizozemskoj u petak je zaključeno cijenom od 41 euro za megavatsat, što je rast od početka tjedna za 14 posto.

Rano zaustavljanje tranzitnih isporuka plina preko Ukrajine, u svjetlu upada ukrajinskih trupa ovog tjedna u jugozapadnu Rusiju, moglo bi dovesti do skoka zimskih cijena za dodatnih 17 posto sa sadašnjih razina na oko 50 eura za megavatsat – ocijenio je analitičar Energy Aspectsa za portal Montelnews.

Tržište definitivno reagira na prijetnju i to nije zanemarivo, podvlači portal, prenosi Jutarnji.hr.

Pažnju dionika na europskom plinskom tržištu privukla je i informacija da su ukrajinske snage u pohodu u ruskoj Kurskoj oblasti zauzele postrojenje za kompresiju plina Sudzha u blizini istoimenog grada. Montelnews prenosi informacije ukrajinske kompanije koja upravlja plinovodima da nemaju saznanja o zauzimanju Sudzhe te da nije došlo do prekida protoka plina iz unutrašnjosti prema Sudzhi.

Spomenuti portal podsjeća da postoje informacije i videosnimke objavljene na platformi za geolociranje Geoconfirmed koje pokazuju ruske ratne zarobljenike izvan objekta u Sudzhi. Dodaje kako je savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog potvrdio akciju zauzimanja Sudzhe Washington Postu, pod uvjetom anonimnosti.

Vidimo scenarij prema kojem bi Gazprom mogao odlučiti da ne transportira plin kroz Sudzhu s obzirom na izvješće o okupaciji mjerne stanice od strane Ukrajine ili bi borbe u blizini postaje mogle prouzročiti štetu i prekinuti protok – ocijenio je za Montelnews analitčar James Waddell.

Iako se, podsjeća portal, očekivalo da će ruski protok plina kroz Ukrajinu prestati do kraja godine, trenutni gubitak ruske opskrbe tom rutom smanjio bi očekivane zalihe plina u europskim skladištima na kraju listopada. Pritom procjenjuje kako pražnjenje zaliha mimo očekivanog tempa vjerojatno ne bi bio problem za predstojeću sezonu grijanja, ali ponovno punjenje 2025. bilo bi, zaključuje Montelnews, ‘vrlo teško‘.

Ako bi došlo do trenutnog smanjenja ruske opskrbe, očekivali bi da će cijene na nizozemskoj TTF burzi za zimu 2024.-25. na 50 eura za megavatsat, uz opciju raširene zamjene plina ugljenom – komentirao je Waddell.

Montelnews prenosi uvjeravanja dionika na tržištu plina da je tržište trenutno dobro opskrbljeno, a situacija sa skladištenjem prilično relaksirana.

Zalihe plina u Europskoj uniji prema posljednjim mjerenjima udruge europskih plinskih operatera Gas Infrastructure Europe, su na 87 posto popunjenosti kapaciteta, popunjenost je u stalnom porastu i nadomak cilja od 90 posto.

Ukrajinske vojne operacije na području ruske Sudže, gdje se nalazi operativna točka za transport ruskog prirodnog plina u Europu preko Ukrajine, mogle bi ubrzati ukrajinski prekid tranzita plina za samo nekoliko mjeseci, ocijenili su u Geoplinu za STA. Ukrajina je više puta naglasila da neće produžiti ugovor o tranzitu ruskog plina.
Kako navode iz najvećeg slovenskog veletrgovca plinom, ukrajinska strana već duže vrijeme ponavlja da nema namjeru produžiti ugovor o tranzitu ruskog plina preko Ukrajine, koji istječe krajem ove godine, ali će pomoći potencijalnim Europski zainteresirani za nabavu ruskog plina na ukrajinsko-ruskoj granici i tranzit prema Europi.

“Ako dođe do prekida tranzita, Europa će morati nadomjestiti sadašnje količine prema tome, vjerojatno sa sjevera i juga. Obje promjene najvjerojatnije će snažnije utjecati na volatilnost cijena manje likvidnih točaka trgovanja, posebice austrijskog VTP-a, unatoč činjenici da Austrija inače brzo mijenja strukturu svojih izvora opskrbe”, napisali su.

Prema njihovim riječima, eventualni poremećaji u prometu preko punkta u Suži takav bi učinak imali samo nekoliko mjeseci ranije.

Slovenija plin dobiva i preko spomenute austrijske točke – riječ je o velikom plinskom čvorištu Baumgarten na istoku zemlje. Prema podacima Agencije za energetiku, Austrija je prošle godine primila 68,3 posto ukupnog uvezenog plina. Prema ocjeni agencije, udio ruskog plina u uvozu iz Austrije i prošle je godine bio dominantan.

Slovenija plin dobiva iz raznih izvora, no lani se, osim uvozom iz Austrije, uglavnom opskrbljivala uvozom iz Alžira. Prema podacima Agencije za energetiku, 28,3 posto cjelokupnog uvezenog plina otputovalo je odande preko Italije.

Temeljem nedavno potpisanog memoranduma o suradnji Geoplin je prošli tjedan sklopio i prvi posao opskrbe prirodnim plinom s azerbajdžanskim energetskim divom Socarom. Geoplin je ovaj posao opisao kao prvi korak prema potencijalnoj dugoročnijoj suradnji.

Rusija je prije nekog vremena najavila da će Ukrajina, ako ne obnovi ugovor o tranzitu ruskog plina preko svog teritorija, pronaći alternativne pravce opskrbe. Između ostalog, spominju se i pošiljke u obliku ukapljenog plina.

Ukrajinska vojska započela je operacije u ruskoj regiji Kursk, koja uključuje Suju, u utorak. Prema izvješćima stranih novinskih agencija, plinovodom, čiji je dio i operativna točka u Suži, prošle je godine u Europu transportirano oko 14,65 milijardi prostornih metara plina.

Related Posts