Radioaktivno onečišćenje u Europi – ruska strana priče

Mediji spekuliraju o porijeklu misterioznog radioaktivnog onečišćenja koje je otkriveno u atmosferi Europe. Neka izdanja pronađene tragove izotopa joda-131 povezuju s Rusijom, pretpostavljajući da Moskva provodi tajna nuklearna istraživanja ili da je došlo do nesreće u ruskoj nuklearnoj elektrani. Stručnjaci, međutim, smatraju da je do oslobađanja joda došlo zbog sasvim drugačijih uzroka.

Prema informacijama medija, onečišćenje je prvo primijećeno u Norveškoj, u blizini granice s ruskim Koljskim poluotokom. To se dogodilo još u prvoj polovici siječnja. U narednim su tjednima tragovi emisije radioaktivnog joda zamijećeni u zemljama istočne i zapadne Europe.

Iako mediji sadrže impresivan popis europskih zemalja koje je pogodilo onečišćenje, od Poljske na istoku do Španjolske na zapadu, radi se o minimalnim dozama. Nije slučajno da informaciju o pojavi izotopa u atmosferi nisu objavili Skandinavci, već francuski Institut za radiološku zaštitu i nuklearnu sigurnost. Kako je za izdanje Barents Observer izjavila šefica odjela za hitnu pripravnost norveške uprave za zaštitu od opasnosti od zračenja Astrid Liland, „razine zračenja ne izazivaju zabrinutost za ljude i okoliš. Stoga smatramo da to nije nešto vrijedno pozornosti medija“.

Međutim, nisu svi smatrali da je to tako. U britanskom Independentu se pojavio materijal u kojem se pojava izoropa vezala uz mogućnost da Rusija provodi „tajna lansiranja nuklearnih raketa“. U članku u Sunu spomenuta je mogućnost nuklearnih ispitivanja na ruskom poligonu u Novoj Zemlji na Arktiku.

Ruski stručnjak u nuklearnoj sferi Aleksandar Uvarov, glavni urednik portala Atominfo, potvrdio je u intervjuu za RBTH Hrvatsku da se radi o „onečišćenju u tragovima na razini osjetljivosti aparature, koje ne predstavlja [za zdravlje čovjeka] nikakvu opasnost“. Ranije je objavljeno da je razina onečišćenja radioaktivnim jodom tisuću puta nižanego što je to bila tijekom nesreće u japanskoj nuklearnoj elektrani “Fukushima”.

Ruski stručnjak u nuklearnoj sferi Aleksandar Uvarov, glavni urednik portala Atominfo, potvrdio je u intervjuu za RBTH Hrvatsku da se radi o „onečišćenju u tragovima na razini osjetljivosti aparature, koje ne predstavlja [za zdravlje čovjeka] nikakvu opasnost“. Ranije je objavljeno da je razina onečišćenja radioaktivnim jodom tisuću puta niža nego što je to bila tijekom nesreće u japanskoj nuklearnoj elektrani “Fukushima”.

Stručnjak je također spomenuo visoku brzinu raspadanja joda – radi se o periodu od samo nekoliko dana. Zbog toga je gotovo nemoguće odrediti izbor curenja.

Uvarov je također rekao da emisija nije mogla biti posljednica nuklearnih ispitivanja. „Ako se odvija nuklearno testiranje, pojavljuje se hrpa drugih izotopa, ali ne i jod“, naglasio je stručnjak, dodavši da se to odnosi i na slučaj nesreće na nuklearnim podmornicama.

Osim toga, u današnjim je uvjetima nemoguće provoditi nuklearna ispitivanja da ne budu primijećena. „Nuklearna testiranja ne mogu biti nastavljena bez ogromne tehnološke pripreme. […] U uvjetima transparentnosti koje su stvorili sateliti bilo bi nemoguće na Novu Zemlju dopremiti opremu i ljude. O pripremama testiranja bi se znalo 1,5-2 mjeseca prije početka“, rekao je za RBTH Hrvatsku Dmitrij Jevstafjev, profesor na Visokoj školi ekonomije i specijalist za pitanja nuklearnog neširenja.

Na teritoriju Rusije se zadnje podzemno nuklearno testiranje odvilo prije više od četvrt stoljeća – 1990. godine. 1996. godine je Moskva potpisala i ratificirala Sporazum o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih testiranja. Zasad nije bilo nikakvih službenih podataka da Moskva ponovno razmatra svoj pristup podzemnim ispitivanjima nuklearnog oružja.

Stručnjaci također napominju da bi podzemna testiranja zabilježile brojne stanice za seizmičko praćenje. U tom bi slučaju podrhtavanja bila vidljiva.

Tisak kao argument u prilog nuklearnih ispitivanjima privodi pojavu američkog zrakoplova WC-135 u Britaniji, zrakoplova koji se koristi za praćenje radijacije u atmosferi. Međutim, on je razmješten na otocima, a ne negdje u blizini ruske granice. Osim toga, kako navode mediji, letovi takvog zrakoplova nad Europom su prilično rutinska stvar. Kao što se može shvatiti iz izjave predstavnika Ratnog zrakoplovstva SAD-a, zrakoplov je u Europi razmješten u skladu s planovima koji su razrađeni davno prije pojave informacija o onečišćenju jodom-131.

Oslobađanje zračenja također nije bilo povezano s ruskom nuklernom elektranom u Murmanskoj oblasti, regiji koja graniči s Norveškom, ili ruskim nuklearnim ledolomcima koji se tamo nalaze. Predstavnici međunarodne ekološke udruge Bellona su priopćili da su ih murmanski nuklearni znanstvenici uvjerili da kod njih nema nikakvih curanja. Ekolozi smatraju da nema razloga da im ne vjeruju.

Ruski stručnjaci smatraju da oslobađanje jednog određenog izotopa svjedoči o tome da se radi o industrijskoj prirodi zagađenja. Po mišljenju Uvarova, do oslobađanja je moglo doći u poduzeću koje se bavi radiofarmaceutikom. „U Europi je radiomedicina razvijena, tamo ima mnogo takvih poduzeća“, naglasio je stručnjak, podsjećajući da je 2011. godine do oslobađanja izotopa joda-131 došlo u Mađarskoj. To se dogodilo na institutu koji se bavio proizvodnjom izotopa u medicinske svrhe, prenosi Russia Beyond the Headlines.

You may also like

0 comments