Home Energetika Pustinjski forum u sjeni ubijenog novinara

Pustinjski forum u sjeni ubijenog novinara

by Agencije

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Saudijska Arabija ignorira ogorčenost zbog ubojstva novinara Jamala Khashoggija i u utorak održava planiranu investicijsku konferenciju koju, zbog ubojstva izvedenog u saudijskom konzulatu u Istanbulu, bojkotiraju zapadni političari, vodeći međunarodni bankari i direktori tvrtki.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]

Govoreći na otvorenju istaknuta saudijska poslovna žena Lubna Olajan rekla je da je ubojstvo kolumnista Washington Posta “strano našoj kulturi” i izrazila sigurnost da će kraljevstvo iz te situacije “izići jače”.

Očekuje se da će Saudijska Arabija, najveći izvoznik nafte na svijetu, na dan otvorenja potpisati poslovne dogovore vrijedne više od 50 milijardi dolara u naftnom, plinskom, industrijskom i infrastrukturnom sektoru s tvrtkama među kojima su Trafigura, Total, Hyndai, Norinco, Schlumberger, Halliburton i Baker Hughes.

[/vc_column][/vc_row]

Stotine bankara i izvršnih direktora kompanija pridružilo se dužnosnicima u raskošnom hotelu u Rijadu gdje su prisustvovali Inicijativi za buduća ulaganja, godišnjoj priredbi koja je osmišljena da pomogne privući milijarde dolara stranoga kapitala u sklopu reformi da se okonča saudijska ovisnost o izvozu nafte.

Međutim, dok je prošlogodišnja inauguralna konferencija privukla svjetsku poslovnu elitu, ovogodišnji skup obilježen je povlačenjem više od dvadeset visokih sudionika kao posljedica međunarodne ogorčenosti zbog Khashoggijeva ubojstva .

Mnogi strani ulagači procjenjuju da bi Khashogijev slučaj, koji je izazvao međunarodne osude, mogao naštetiti vezama Rijada sa zapadnim vladama. Khashoggi, kritičar saudijskoga prijestolonasljednika, nestao je nakon što je ušao u saudijski konzulat u Istanbulu 2. listopada da prikupi dokumente za vjenčanje. Nakon dva tjedna nijekanja da je upleten u njegov nestanak, Rijad je u subotu rekao da je Khashoggi umro za vrijeme tučnjave u konzulatu.

[quote_box name=””]

Šef diplomacije Saudijske Arabije Adel al-Jubeir kazao je u utorak kako je njegova kraljevina odlučna provesti sveobuhvatnu istragu kako bi došla do istine o ubojstvu novinara Jamala Khashoggija u Turskoj.

Saudijska Arabija poslala je tim u Tursku kako bi sudjelovao u zajedničkoj istrazi o “neprikrivenoj činjenici ubojstva” u saudijskom konzulatu u Istanbulu, kazao je ministar tijekom posjeta Indoneziji. “Izražavamo predanost svjedočiti da je istraga temeljita i potpuna, da se istina otkrije, a oni koji su odgovorni privedu pravdi”, istaknuo je al-Jubeir na zajedničkoj konferenciji za medije sa svojim indonezijskim kolegom.

“Pobrinut ćemo se da se uspostave procedure i mehanizmi kako se takvo nešto više nikad ne bi ponovilo”, dodao je. Khashoggi, kolumnist Washington Posta i veliki kritičar saudijske vlade, nestao je nakon što je 2. listopada ušao u saudijski konzulat u Istanbulu kako bi izvadio dokumente za vjenčanje.

Saudijska Arabija je negirala da zna što mu se dogodilo da bi nakon toga objavila da je novinar ubijen tijekom tučnjave u konzulatu. To je objašnjenje naišlo na skepsu međunarodne zajednice. Američki predsjednik Donald Trump u nedjelju je razgovarao sa saudijskim prijestolonasljednikom Mohammedom Bin Salmanom, faktičkim čelnikom države, a nakon toga je rekao kako nije zadovoljan onime što je čuo o ubojstvu.

Al-Jubeir je rekao kako je zbog tog slučaja uhićeno 18 ljudi, a šestero visokih dužnosnika vlade otpušteno je nakon istrage. Saudijski ministar se u ponedjeljak sastao s indonezijskim predsjednikom Jokom Widodom koji je pozvao na “transparentnu i temeljitu” istragu ubojstva.

[/quote_box]

Saudijski dužnosnik kasnije je rekao da je umro od gušenja. Američki ministar gospodarstva Steven Mnuchin i ministri Velike Britanije i Francuske povukli su se s konferencije zajedno s izvršnim direktorima i predsjedateljima oko 20 velikih financijskih tvrtki poput JM Morgan Chase i HSBC te predsjednice Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Christine Lagarde.

Izvršni direktor saudijskoga državnoga investicijskog fonda, koji je glavni sponzor konferencije, rekao je da je Saudijska Arabija postala transparentnija te da saudijski javni investicijski fond nastavlja razvijati nove industrije u sklopu gospodarskih reformi prijestolonasljednika Mohameda bin Salmana.

Mnoge zapadne banke i druge kompanije u strahu od gubitka poslova, poput naknade iz aranžmana sa saudijskim državnim investicijskim fondom vrijednim 250 milijardi dolara, poslale su nižerangirane direktore premda su njihovi ključni ljudi s vodećih pozicija ostali po strani. Izvršni čelnici azijski tvrtki oklijevali su s povlačenjem s konferencije pa bi sudjelovanje kineskih i japanskih institucija moglo ići na ruku Rijadu i tvrdnji da je trodnevna konferencija uspjela.

[quote_box name=””]

Američki predsjednik Donald Trump rekao je u ponedjeljak da nije zadovoljan pojašnjenjem Rijada o smrti novinara Jamala Khashoggija.

“Nisam zadovoljan onime što sam čuo”, rekao je Trump novinarima u Bijeloj kući. Trump je rekao da je razgovarao sa saudijskim princem te da Amerikanci u Saudijskoj Arabiji i djelatnici američkih obavještajnih službi u Turskoj rade na slučaju. “Znat ćemo više u nadolazećim danima”, rekao je.

Naglasio je kako smatra da nema potrebe za dodatnih mjesec dana za istragu, što je želja Saudijske Arabije. Saudijska Arabija je nakon dva tjedna negiranja o bilo kakvoj uključenosti u nestanak Khashoggija u subotu priznala da je ubijen u konzulatu. Isprva je rekla da se to dogodilo u tučnjavi, a sat vremena poslije drugi dužnosnik je kazao da je zadavljen.

Jamal Khashoggi ušao je 2. listopada u saudijski konzulat u Istanbulu i otad nije viđen. Za zapadne saveznice Saudijske Arabije glavno je pitanje snosi li odgovornost princ Mohamed bih Salman, koji se svijetu predstavlja kao reformator konzervativne monarhije.

[/quote_box]

Međunarodna novinarska federacija (IFJ) povela je u UN-u kampanju senzibilizacije o nužnosti donošenja “Međunarodne konvencije o sigurnosti i neovisnosti novinara i drugih radnika u medijima” sa željom da se “stane na kraj nekažnjavanju napada na novinare”.

Na prvoj sjednici održanoj u ponedjeljak u sjedištu Ujedinjenih naroda sudjelovalo je petnaestak zemalja, među kojima Rusija, Pakistan, Peru, Italija i Tunis, rekao je za agenciju France Presse glavni tajnik IFJ-a Anthony Bellanger čija organizacija sa sjedištem u Bruxellesu zastupa 600.000 novinara iz 134 zemlje.

Izravan povod za kampanju koja je odavno bila planirana je slučaj saudijskog novinara Jamala Khashoggija koji je 2. listopada ubijen u saudijskom konzulatu u Istanbulu.

Velik broj novinara je svakodnevno izložen progonu, ranjavanju i ubojstvu. Nakon ubojstva Khashoggija i 82 novinara koji su lani izgubili život, više ne možemo čekati prekriženih ruku dok je tek svaki deseti slučaj predmet istrage, ističu organizatori kampanje.

Buduća konvencija treba objediniti postojeće, ali razbacane međunarodne dokumente i dopuniti ih, dodaje Bellanger.

“Žrtvama ćemo najbolje odati počast tako da se neumorno zalažemo kako bismo stali na kraj nekažnjavanju koje predugo vlada u novinarstvu”, ističe glavni tajnik IFJ-a.

Cilj kampanje je potaknuti neke zemlje da iznesu to pitanje na UN-ovoj Općoj skupštini koja jedina može potaknuti proces koji bi doveo do prihvaćanja međunarodne konvencije. Ta procedura može potrajati nekoliko godina.

Tekst konvencije imao bi 22 članka koja bi sadržavala obvezu zaštite novinara, poštovanja slobode govora i progona počinitelja napada na medijske radnike. Predviđa i osnivanje 15-članog odbora koji će nadzirati poštovanje konvencije.

Related Posts