[vc_row][vc_column width=”1/3″]Slabašan rast aktivnosti u industriji zakočio je u rujnu gospodarstvo eurozone, izvijestila je u srijedu londonska tvrtka Markit, izdvojivši među zabrinjavajućim naznakama stagnaciju izvoza.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Indeks menadžera nabave (PMI) u eurozoni pao je u rujnu za 0,4 boda u odnosu na prethodni mjesec, kliznuvši na 54,1 bod, objavila je londonska tvrtka za prikupljanje i obradu ekonomskih podataka, snizivši neznatno početnu procjenu njegove vrijednosti. Rezultat odražava najslabiji tempo rasta aktivnosti u zoni primjene zajedničke europske valute u četiri mjeseca.[/vc_column][/vc_row]
U Markitu izdvajaju najslabiji rast aktivnosti u industriji od svibnja 2016. godine dok su u uslužnom sektoru aktivnosti blago ubrzale. Kao glavni izvor problema ističu ipak trgovinu i niz protekcionističkih mjera koje su uvela velika gospodarstva svijeta, predvođena Sjedinjenim Državama. “Najviše zabrinjavaju znakovi u stavci izvoza. Trgovinski su tokovi manje-više stali, što je u izrazitom kontrastu s rekordnim tempom rasta izvoza na kraju prošle godine”, ističe glavni ekonomist Markita Chris Williams.
Geopolitičke napetosti i pojačane protekcionističke mjere ponovo su prigušile i očekivanja poslovnih čelnika za predstojeće razdoblje. Tako je u Njemačkoj poslovna klima pala na najnižu razinu u nešto više od dvije godine, primjećuju u Markitu. “Poslovna su očekivanja za predstojeće razdoblje blizu najniže razine u protekle dvije godine, što znači da kompanije očigledno ne očekuju skori zaokret u potražnji”, ističe Williamson.
Prema njegovim bi procjenama gospodarstvo eurozone u zadnjem ovogodišnjem tromjesečju trebalo usporiti u odnosu na očekivani 0,5-postotni rast u prethodna tri mjeseca, “s obzirom na nedvojbeno posustajanje proizvodnje i priljeva novih narudžbi u proteklim mjesecima”.