RBA analize

Na godišnjoj razini ukupne proizvođačke cijene industrije bile su u prosjeku više za 19,5%. Glavni generator snažnog godišnjeg rasta proizvođačkih cijena je i dalje izražen rast cijena Energije koje su u ožujku bile za 76,4% više u odnosu na ožujak 2021. Isključimo li cijene energije, proizvođačke cijene porasle su za 6,9% u odnosu na ožujak 2021.

Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na domaćem tržištu porasle su u ožujku 3,9% u odnosu na veljaču dok je godišnja stopa rasta ubrzala na 24,7%. Pri tome je rast cijena energije u odnosu na ožujak 2021. dosegnuo 73,3% godišnje (+11,1% u odnosu na veljaču). Isključujući cijene energije, proizvođačke cijene na domaćem tržištu bile su u ožujku više za 6,8% godišnje. Navedena kretanja odražavaju kretanja na inozemnim tržištima te ukazuju prelijevanja učinaka s obje strane Atlantika.

Uz to ne treba zanemariti ni druge tržišne čimbenike poput naglog oporavka potražnje uz istovremene i dalje prisutne poremećaje na strani ponude i rastuće troškove transporta robe te zastoje u globalnim opskrbnim lancima. Navedeni čimbenici, u okruženju novonastale geopolitičke situacije odnosno rata u Ukrajini dodatno su otežani i vršit će daljnji i produljeni pritisak na kretanje proizvođačkih cijena.

Kumulativno, u razdoblju od siječnja do ožujka rast proizvođačkih cijena industrije dosegnuo je 22,3%.

Značajno niže stope rasta bilježe ostale kategorije proizvoda prema GIG-u, intermedijarni proizvodi +9,9% godišnje, kapitalni proizvodi +3,5% godišnje te trajni i netrajni proizvodi za široku potrošnju +6% odnosno 5,6% godišnje.

Prema NKD-u, rast proizvođačkih cijena na domaćem tržištu na godišnjoj razini prije svega je potaknut rastom cijena u djelatnostima Rudarstva i vađenja koje su više od trostruko više u odnosu na ožujak 2021. pri čemu je potkategorija Vađenje sirove nafte i prirodnog plina zabilježila godišnji rast za više od četiri puta.

Unutar prerađivačke industrije, snažnim stopama rasta i dalje prednjači proizvodnja koksa i rafiniranih naftnih proizvoda (+108,2%), a rast je zabilježen i u svim ostalim kategorijama NKD-a. Cijene u kategoriji Opskrbe električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji rasle za 17,6% i u Opskrbi vodom; uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša za 0,5%.

Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na nedomaćem tržištu u ožujku su u usporedbi s veljačom bile više za 2,9% dok je na godišnjoj razini rast cijena iznosio 13%.

U nastavku godine inflacijski pritisci i dalje će biti uvjetovani ograničenjima na strani ponude, tj. pritiscima na cijene energije i hrane i poremećajima u opskrbnom lancu. Uslijed recentnih geopolitičkih događanja prisutni su uzlazni rizici zbog neizvjesnosti oko trajanja i ishoda ratne situacije, kao i u pogledu trajanja normalizacije cijena energije odnosno opskrbnog lanca.

Related Posts