Produžena mogućnost prodaje zimskog goriva

Prijedlog HUP-a
Na prijedlog HUP- Udruge energetike, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike donijelo je mišljenje kojim se početak primjene ljetnog razdoblja kvalitete benzina propisanog u Prilogu I.

Uredbe o kvaliteti tekućih naftnih goriva i načinu praćenja i izvješćivanja te metodologiji izračuna emisija stakleničkih plinova u životnom vijeku isporučenih goriva i energije (NN 57/17) odgađa za mjesec dana te se počinje primjenjivati od 1. lipnja 2020. godine.

Na taj način ministarstvo je u ovoj izvanrednoj situaciji omogućilo dobavljačima goriva da se potroše zalihe benzina iz zimskog razdoblja što je u skladu s obavijesti Europske komisije o primjeni Direktive 98/70/EC (Fuel Quality Directive) od 17. travnja 2020.g. HUP- Udruga energetike pozdravlja suradnju nadležnog nacionalnog tijela s Europskom komisijom koja je rezultirala donošenjem odgovarajuće mjere u uvjetima pandemije COVID-19 te omogućila ostvarenje zajedničkih europskih ciljeva sigurnosti opskrbe i dostupnosti energenata.

Premda se intenzitet posljedica na gospodarstvo trenutno ne može sa sigurnošću predvidjeti i procijeniti, izvjesno je da ćemo biti suočeni sa znatnim poteškoćama. Okruženje u kojem posluju kompanije, uključujući izuzetno niske cijene nafte i oštar pad potražnje na domaćem i regionalnom tržištu, od nas traže prilagodbu poslovanja i regulatornog okvira kako bismo umanjili negativne efekte.

Zdravstvene mjere usmjerene na smanjenje širenja zaraze COVID-19 poput zabrane javnog prijevoza i putovanja te rada od kuće drastično su utjecale na smanjenje potražnje za gorivom. Na prodajnim mjestima pad prometa u maloprodaji kreće se prosječno oko 50%, no on je i znatno veći, ovisno o tome promatraju li se postaje u urbanim sredinama ili na autocestama. Zatečene velike zalihe zimskog goriva predstavljale su nepremostiv problem za distributere koji ih nisu u mogućnosti skladištiti te pozdravljamo produljenje prijelaznog razdoblja od strane Ministarstva zaštite okoliša i energetike kao primjer dobre prakse pravovremene prilagodbe propisa.

Od ponoći su ponovno pale cijene goriva tako da je spremnik benzina od 50 litara povoljniji za 8 kuna u odnosu na prošli tjedan, dizela 15,5 kuna, a autoplina 4,5 kune.

Cijena eurosupera 95 na postajama Ine sada stoji 7,70 kuna po litri, koliko je i na Tifonu. Lipu skuplje je gorivo na Petrolovim postajama, a dvije lipe na Lukoilu. Cijena litre eurosupera 95 na Croduxu je 7,75 kuna. Eurosuper 95+ INA od ponoći cijeni 7,79 kuna, a Lukoil 7,97 kuna.

Jače gorivo eurosuper 100 na Ininim postajama stoji 8,30 kuna po litri, na Petrolu 8,32 kune, Tifonu 8,35, te na Croduxu 8,35 kuna. Eurodizel starta od 7,47 kuna koliko je na Ini, lipu skuplji je na Petrolu, a dvije lipe na Lukoilu.

Tifonon eurodizel (BS) je 7,50 kuna, koliko je i na Croduxu. Litra eurodizela+ na Ini od ponoći košta 7,63 kune po litri, dok je Q Max eurodiesel BS na Petrolu 7,69 kuna. Class eurodiesel BS Tifon cijeni 7,70 kuna, a Crodux svoj Eurodizel Plus 7,71 kunu po litri. Istu toliku cijenu plaća će i za Lukoilov eurodizel +.

You may also like

0 comments