Home Ekonomija Prepirke umjesto dogovora o tržištu čelika

Prepirke umjesto dogovora o tržištu čelika

by Agencije

Kina i drugi veliki proizvođači čelika nisu se uspjeli dogovoriti o mjerama za borbu protiv krize na globalnom tržištu čelika već su se prepirali oko uzroka prekomjernih kapaciteta i o tome održava li Peking gubitaške kompanije umjetno na životu.

Sastanak ministara i trgovinskih dužnosnika iz više od 30 zemalja, kojemu su u ponedjeljak domaćini bili Belgija i Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), trebao je donijeti rješenje za višak kapaciteta na tržištu, ali je završio samo sa zaključkom da se taj problem mora riješiti na brz i strukturan način.

OECD je objavio da su u 2015. globalni kapaciteti proizvodnje čelika iznosili 2,37 milijardi tona, ali da pad proizvodnje znači da je samo 67,5 posto toga iskorišteno, za razliku od 70,9 posto u 2014. godini. Britanija je posebno osjetila udarac krize na tom tržištu budući da je najveći proizvođač Tata Steel najavio povlačenje iz te zemlje, dovodeći u pitanje 15.000 radnih mjesta.

Na konferenciji za novinare nakon sastanka jasno su se vidjele duboke podjele između Kine i drugih proizvođača. Pomoćnik kineskog ministra trgovine Zhang Ji odbacio je optužbe da Kina potiče izvoznike čelika, kazavši da je Kina smanjila kapacitet za 90 milijuna tona i da planira dodatno smanjenje za 100 do 150 milijuna tona. “To je samo 10 milijuna tona manje od kapaciteta Europe”, rekao je. Kritičari, međutim, tvrde da će kineski kapaciteti i dalje biti oko milijardu tona, što je daleko više od njezinih potreba.

Kina tvrdi da je glavni razlog prevelikih kapaciteta kolaps potražnje zbog financijske krize 2008. i 2009. godine i da je pitanje prekomjernih kapaciteta globalno pitanje svih zemalja. Međunarodna trgovina, kako tvrdi, nije krivac.

Zamjenik američkog trgovinskog predstavnika Robert Holleymann kazao je, pak, da je Zhangov govor o izvoznim poticajima promašio bit. “Ono o čemu pričamo su poticaji koji jačaju kapacitete proizvodnje čelika ili održavaju gubitaške tvrtke ili tvornice”, kazao je , dodavši da “kritična masa gospodarstava” treba dogovoriti dodatne korake.

Europska povjerenica za trgovinu Cecelia Malmstrom naglasila je da vlade ne bi trebale davati poticaje za održavanje poslovno neodrživih tvornica i da bi tvrtke pod kontolom države trebale poštivati ista pravila kao i privatne tvrtke.

Related Posts