Europska komisija
Europska komisija predstavila je Plan za čistu industriju kako bi pomogla energetski intenzivnim industrijama u smanjenju emisija i povećala njihovu konkurentnost u odnosu na SAD i Kinu. Plan uključuje financijsku podršku za prijelaz na čistu energiju i mobilizaciju više od 100 milijardi eura u sljedećih deset godina. Njime će se olakšati odobravanje projekata obnovljivih izvora energije i dekarbonizacije industrije, uz osnivanje Banke za industrijsku dekarbonizaciju koja će koristiti sredstva iz Inovacijskog fonda i prihoda od trgovine emisijama.
Značajnu ulogu imat će Europska investicijska banka, koja će osigurati financijske instrumente za podršku energetskoj infrastrukturi. Također, EU planira uspostaviti mehanizam za zajedničku nabavu kritičnih sirovina kako bi ojačao pregovaračku poziciju europskih tvrtki. Komisija je najavila i Akt o kružnom gospodarstvu kako bi se potaknula ponovna uporaba rijetkih materijala i smanjila ovisnost o uvozu.
Uz ulaganja u čistu industriju, Komisija predlaže i smanjenje administrativnog opterećenja za poduzeća, osobito u kontekstu Zelenog plana. Planira se smanjenje administrativnog tereta za najmanje 25 %, a za mala i srednja poduzeća do 35 %, čime bi se uštedjelo oko 6,3 milijarde eura godišnje. Paket reformi također uključuje pojednostavljenje pravila izvješćivanja i prilagodbu klimatskih politika kako bi bile manje opterećujuće za poduzeća.
Jedna od ključnih mjera je prilagodba Direktive o korporativnom izvještavanju o održivosti, kojom bi 80 % tvrtki bilo oslobođeno obveze izvještavanja. Također, predlaže se smanjenje obveza vezanih uz EU-ovu taksonomiju i dobrovoljno izvješćivanje za tvrtke s manje od tisuću zaposlenika i prometom manjim od 450 milijuna eura. Komisija predlaže i odgodu primjene Direktive o dužnoj pažnji za održivo poslovanje (CSDDD) do 2028. godine.
Komisija planira i pojednostaviti mehanizam za ugljičnu prilagodbu na granicama (CBAM) kako bi smanjila administrativni teret za poduzeća. Oko 90 % uvoznika, odnosno 182.000 tvrtki, bilo bi izuzeto od obveze izvješćivanja, dok bi mehanizam i dalje pokrivao 99 % emisija. Povjerenik Dombrovskis istaknuo je da bi novi prijedlog donio uštede od 1,12 milijardi eura, dok bi istovremeno osigurao provedbu klimatskih ciljeva EU-a.