Povećan rizik od recesiji?

Analiza
Narudžbe njemačkoj industriji u srpnju su pale snažnije nego što se očekivalo, pogođene slabom inozemnom potražnjom, pokazali su u četvrtak podaci vlade, sugerirajući da bi posrnuli proizvođači mogli gurnuti gospodarstvo u recesiju u trećem kvartalu.

Izvozno-orijentirano njemačko gospodarstvo trpi zbog slabijeg rasta globalnog gospodarstva i neizvjesnosti na poslovnom planu, prouzročene međunarodnim trgovinskim sporovima te planiranim pa odgođenim izlaskom Britanije iz Europske unije, primjećuje Reuters.

Narudžbe za industrijskim dobrima proizvedenim u Njemačkoji u srpnju su smanjene za 2,7 posto u odnosu na mjesec ranije, pogođene velikim padom potražnje iz zemalja izvan eurozone, pokazali su podaci njemačkog ministarstva gospodarstva.

Na godišnjoj su razini potonule 5,6 posto. Ekonomisti iz Reutersove ankete u prosjeku su očekivali osjetno blaži pad, za 1,5 posto. Ministarstvo je ujedno blago revidiralo podatak za lipanj, prema kojem su narudžbe u tom mjesecu porasle za 2,7 posto, a ne 2,5 posto kako su prvotno izvijestili. Treći je kvartal slabo počeo kada su u pitanju nove industrijske narudžbe, konstatiraju u ministarstvu, dodajući da je prognoza za proizvodni sektor sumorna.

Narudžbe iz zemalja izvan eurozone na mjesečnoj su razini potonule gotovo sedam posto, dok su one trgovinskih partnera iz eurozone kao i onih domaćih blago porasle, pokazuju podaci ministarstva. Ukupne strane narudžbe pale su za 3,9 posto.

Ako se isključe velike narudžbe, potražnja za njemačkim industrijskim proizvodima porasla je u srpnju 0,5 posto u odnosu na mjesec ranije, objavilo je ministarstvo.

Njemački bruto domaći proizvod (BDP) smanjio se 0,1 posto u drugom kvartalu u odnosu na prvo tromjesečje, zbog slabijeg izvoza, pri čemu je pad inozemne prodaje uglavnom povezan s Britanijom i usporavanjem potražnje iz Kine.

Vlada očekuje da će rast ove godine usporiti na 0,5 posto, s 1,5 posto u 2018., a što bi bio najslabiiji rast od 2013. kada je eurozonu potresala dužnička kriza. Podaci s tržišta rada prošli su tjedan pokazali da je sezonski prilagođena stopa nezaposlenosti u kolovozu porasla, slabeći oslonac koji je u proteklom razdoblju podupirao njemačko gospodarstvo u uvjetima slabljenja razmjene s inozemstvom.

Tako sada glavninu dinamike rasta generiraju domaće aktivnosti, što znači da je gospodarstvo ranjivo na najmanje znakove slabosti na tržištu rada, podsjeća Reuters.

Cijene hrane na međunarodnim tržištima pale su u kolovozu treći mjesec zaredom, pritisnute znatnim pojeftinjenjem žitarica i šećera, izvijestila je u četvrtak agencija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu FAO. FAO-v indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda pao je u kolovozu za 1,1 posto u odnosu na srpanjski rezultat i iznosio je u prosjeku 169,8 bodova.

Tijekom kolovoza najviše su se smanjile cijene žitarica, za 6,8 posto u odnosu na srpanj, zbog snažnog pada cijene kukuruza nakon izmjena prognoze uroda u SAD-u, najvećem proizvođaču i izvozniku kukuruza u svijetu.

Osjetno je pala i cijena šećera, za četiri posto u odnosu na mjesec ranije, uglavnom zbog slabljenja brazilskog reala i očekivanih većih isporuka iz Indije i Meksika. Indeks koji iskazuje kretanje cijena biljnih ulja skočio je pak u kolovozu za 5,9 posto u odnosu na srpanj, na najvišu razinu u 11 mjeseci zahvaljujući oporavku potražnje za uvozom palmina ulja i nepovoljnih vremenskih uvjeta u Indoneziji.

Indeks koji prati kretanje cijena mesa blago je porastao u prošlom mjesecu, prateći poskupljenje svinjetine, potaknuto snažnom uvozonom potražnjom u Kini gdje je domaću proizvodnju ograničila afrička svinjska kuga. U istom su postotku porasle i cijene mlijeka i mliječnih proizvoda, poduprte poskupljenjem sira, te obranog i punomasnog mlijeka u prahu.

 

You may also like

0 comments