Home Ekonomija Potražnja za čelikom prigušila američke carine

Potražnja za čelikom prigušila američke carine

by Agencije

[vc_row][vc_column width=”1/3″] Solidna globalna potražnja za čelikom prigušila je utjecaj novih američkih uvoznih carina na poslovanje Nippon Steel & Sumitomo Metal Corpa ali u vodećem japanskom proizvođaču čelika i dalje strahuju od moguće prekomjerne opskrbe u Aziji.[/vc_column][vc_column width=”2/3″] Japan spada među deset najvećih izvoznika čelika u SAD koji je u ožujku uveo 25-postotne uvozne carine kako bi ograničio nabavu tog metala iz Kine.

“Utjecaj američkih carina nije velik zahvaljujući solidnoj globalnoj potražnji”, kazao je u razgovoru za Reuters krajem prošlog tjedna izvršni potpredsjednik Nippon Steela Katsuhiro Miyamoto.

[/vc_column][/vc_row]

Izvoz u SAD čini četiri posto ukupnog izvoza japanske kompanije a Miyamoto ističe da su zadržali više od 90 posto kupaca nakon uvođenja carina budući da prodaju specijalne proizvode poput željezničkih šina i bešavnih cijevi.

Nippon u SAD-u ima proizvodne kapacitete od 7,1 milijun tona a na tom im tržištu na ruku idu više cijene, dodaje čelnik japanske tvrtke.

“No, pozorno pratimo kamo odlaze proizvodi blokirani u SAD-u jer bi mogli naškoditi azijskom tržištu ako završe u toj regiji”, istaknuo je.

Oko 70 posto Nipponova izvoza usmjereno je u Aziju.

Jugoistočna bi Azija zbog visokih američkih carina mogla postati nova meka za globalne izvoznike u potrazi za kupcima, tumače dužnosnici i trgovci u industriji čelika, što bi rezultiralo prekomjernom opskrbom i potencijalno nžim cijenama, sileći pojedine proizvođače na zatvaranje pogona.

Miyamoto je zasada optimističan kada je u pitanju azijska potražnja.

“Potražnja u japanskom građevinskom i automobilskom sektoru solidna je. U Kini je osobna potrošnja također snažna a pokrenuto je i puno infrastrukturnih projekata poput gradnje željeznica i stambenih zgrada u blizini stanica”, tumači čelnik Nippon Steela.

S obzirom na dobre izglede za potražnju i na pojačanu potrošnju na modernizaciju ostarjelih čeličana Nippon Steel planira povećati proizvodnju sirovog čelika na razini krovne kompanije na više od 42,6 milijuna tona u aktualnoj godini koja završava u ožujku 2019. godine, sa 40,67 milijuna tona u prethodnoj godini.

Također planiraju povećati marže podizanjem cijena proizvoda kako bi apsorbirali sve veće troškove pomoćnih materijala poput mangana i cinka, te troškove distribucije, ističe Miyamoto.

Ove je godine četvrti proizvođač čelika u svijetu najavio da namjerava kupiti švedski Ovako, te bankrotirani indijski Essar Steel i njegove podružnice Nisshin Steel i Sanyo Special Steel.

Related Posts