Tranzit plina iz Rusije u Europu preko Ukrajine mogao bi tokom predstojeće zime biti ugrožen ako ukrajinska strana ne osigura dovoljne zalihe plina u podzemnim skladištima, rekao je novinarima ruski ministar energetike Aleksandar Novak. “Sve ovisi od toga kako oni (Ukrajina) uđu u zimu”, kazao je Novak, odgovarajući na pitanje da li treba očekivati da se ponove skandali sa plinom, prekidom tranzita i ukrajinskim neovlaštenim uzimanje gasa, prenijela je agencija Ria novosti.
Ukrajina je 1. srpnja ove godine prekinula kupovinu plina od Gazproma, jer strane nisu uspjele usuglasiti aneks ugovora za treće tromjesečje. Kijev sada dobiva plin samo reverzibilnim (povratnim) isporukama iz Europe. Rusija i Ukrajina se također razilaze u procjenama potrebnih zaliha plina u podzemnih skladištima za zimu. Ruska strana insistira na tome da je potrebno najmanje 19 milijardi kubnih metara, dok je Ministarstvo energetike Ukrajine ranije objavilo da je zemlji protekle sezone bilo dovoljno 16,6 milijardi kubnih metara. Rusija smatra da postoje svi neophodni uvjeti da Ukrajina kupuje ruski plin i puni svoja podzemna skladišta u cilju osiguranja normalnog protoka tokom grijne sezone.
Nema potrebe za novim aranžmanima, rekao je Novak. On je ukazao da bi Ukrajina trebalo u augustu da počne sa punjenjem svojih skladišta ruskim plinom. Obim plina u podzemnim skladištima Ukrajine na dan 16. srpnja iznosio je 12,458 milijardi kubnih metara, priopćila je Asocijacija europskih operatera podzemnih skladišta gasa (GSE). Ministarstvo energetike Rusije očekuje da proizvodnja nafte u zemlji naredne godine ostane na istom nivou od 520 do 525 milijuna tona, jer ruske kompanije nisu najavile sniženje proizvodnje, rekao je resorni ministar. Istovremeno je istakao značaj razvoja tehnologije u oblasti proizvodnje nafte. “Iskustvo ove godine pokazuje da naša poduzeća dobro prate tehnološke inovacije i povećavaju efikasnost proizvodnje“, dodao je. Novak je također upozorio da postoje rizici od sniženja proizvodnje u narednoj godini na starim nalazištima. “
Ali, mi to kompenziramo rastom na nalazištima koja su uvedena nedavno i gdje još raste tempo eksploatacije, ili s onima koja se tek uvode u eksploataciju”, objasnio je. U 2014. godini proizvodnja nafte u Rusiji povećana je 0,7 odsto na godišnjem nivou, na 526,8 milijuna tona, a izvoz je bio 223,4 milijuna tona. Aleksandar Novak je ocijenio da svjetske cijene nafte neće burno reagirati na povratak Irana na tržište te sirovine i da će veći utjecaj na cijene imati profitabilnost proizvodnje nafte iz škriljaca. Po njegovom mišljenju, cijene nafte će se kretati u rasponu od 50 do 65 dolara za barel, pri čemu će ove godine biti približno 60 dolara. On je ukazao na to da se, iako su trenutno troškovi projekata iz škriljaca u prosjeku i dalje visoki, tehnologija proizvodnje nafte i plina iz škriljaca razvija brzim tempom, i u posljednjih pet godine troškovi su smanjeni za 20 dolara po barelu, čime se ona solidno uklapa u trenutnu cijenu nafte.