Analitičari
Cijene nafte zadržale su veći dio rasta od ponedjeljka jer je rat između Izraela i Hamasa i dalje bio ograničen, a Saudijska Arabija obećala pomoći u osiguravanju stabilnosti tržišta.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva iznosila je 86,97 dolara. West Texas Intermediate (WTI) popeo se iznad 86 dolara po barelu nakon što se premija rizika od rata u ponedjeljak vratila na tržište nakon iznenadnog napada Hamasa tijekom vikenda. Kraljevina je ponovila svoju podršku naporima OPEC±a za ravnotežom na tržištima nafte i za “sve” što bi doprinijelo poboljšanju rasta globalnog gospodarstva, izvijestila je državna agencija Saudi Press Agency.
“Na tržištima još vlada velika neizvjesnost nakon napada u Izraelu prošlog vikenda”, zaključili su analitičari ING Thinka, dodajući da trgovci sada u cijene uračunavaju i dodatak na rizik.
Tržište nafte bilo je usmjereno na događaje u Izraelu i Gazi nakon iznenadnog subotnjeg napada Hamasa, iz straha da bi sukob mogao eskalirati i ugroziti naftne tokove. Rat dodaje još jednu kompliciranu dimenziju globalnom tržištu nafte nakon što su cijene porasle u trećem tromjesečju kada je OPEC+ smanjio opskrbu kako bi stegnuo tržište, nakon čega su se cijene donekle smanjile zbog zabrinutosti za potražnju.
Više od 2000 ljudi je dosad poginulo, a Izrael gradi masivnu bazu uz pojas Gaze uoči moguće kopnene invazije kako bi se suprotstavio Hamasu dok prelazi u sljedeću fazu odmazde.
Bilo kakvi dokazi da je Iran, koji podržava Hamas, bio izravno uključen u napad mogli bi ugroziti naftne tokove. Glavni rizici uključuju strožu provedbu američkih sankcija na izvoz iranske nafte ili Teheranove blokade ključnih plovnih puteva, možda čak i napade na brodove. Iran je negirao svoje sudjelovanje, a Bijela kuća nema potvrdu da je nacija koordinirala napad.
“Sada se na tržištu mora uključiti rizik eskalacije sukoba i njezin utjecaj na zemlje koje opskrbljuju naftom, kao što je Iran”, rekao je Gao Mingyu, šef energetske analize u SDIC Essence Futuresu sa sjedištem u Pekingu.
SAD i Venezuela, s druge strane, približavaju se postizanju dogovora koji bi donio ograničeno olakšanje sankcija u zamjenu za korake kako bi se osigurali pošteni izbori, prema izvorima upućenim u situaciju. Kao dio neformalnog sporazuma, SAD bi bio spreman povući neke sankcije na naftu i bankarski sektor.
U Aziji, Kina razmatra nove mjere kako bi pomogla svojoj ekonomiji da ispuni službeni cilj rasta, što bi moglo povećati potražnju u najvećem uvozniku nafte. Najava bi mogla doći ovog mjeseca, prema izvorima upućenima u situaciju.