Home Energetika Pod pritiskom tehnološkog sektora burzovni indeksi četvrti dan u padu

Pod pritiskom tehnološkog sektora burzovni indeksi četvrti dan u padu

by Energypress.net

Uz slabljenje povjerenja potrošača

Na Wall Streetu su u utorak ključni indeksi nastavili silazni trend, pri čemu su S&P 500 i Nasdaq pali četvrti dan zaredom. Tehnološki sektor ponovno je bio pod pritiskom, s posebnim naglaskom na dionice Nvidie, koje su pale gotovo 3 posto uoči objave kvartalnih rezultata. Oprezno trgovanje obilježilo je i azijske burze, gdje je Nikkei indeks pao 0,5 posto, dok su kineski indeksi snažno porasli, potaknuti najavom Hong Konga da će ulagati u razvoj umjetne inteligencije.

Raspoloženje ulagača dodatno su narušila izvješća o slabljenju povjerenja potrošača u SAD-u, što otvara pitanja o utjecaju ekonomske politike predsjednika Donalda Trumpa na inflaciju i gospodarski rast. Potrošnja, koja čini oko 70 posto američkog BDP-a, mogla bi oslabiti, što je zabrinulo niz kompanija. Istovremeno, strahovanja od trgovinskog rata dodatno su pritiskala tržišta jer Washington prijeti uvođenjem carina na uvoz iz gotovo svih većih svjetskih ekonomija. Investitori su također zabrinuti zbog inflacije, što bi moglo usporiti očekivano smanjenje kamatnih stopa od strane američke središnje banke.

Na valutnim tržištima dolar je oslabio u odnosu na košaricu najvažnijih svjetskih valuta, pri čemu se dolarov indeks kreće oko 106,17 bodova, blizu najniže razine ove godine. Tečaj dolara prema jenu pao je na 149,40, dok je euro ojačao na 1,0505 dolara. U Europi se također trgovalo oprezno – londonski FTSE indeks blago je porastao za 0,11 posto, dok su frankfurtski DAX i pariški CAC zabilježili padove od 0,07 i 0,49 posto.

Cijene nafte blago su porasle, nadoknađujući dio prethodnih gubitaka. Na londonskom tržištu barel nafte ojačao je 0,26 posto, dosegnuvši 73,20 dolara, dok je na američkom tržištu cijena barela porasla 0,25 posto, na 69,10 dolara. Trgovci prate signale o potražnji i globalnim zalihama, dok tržište energenata ostaje osjetljivo na geopolitičke rizike i makroekonomske faktore.

Related Posts