[vc_row][vc_column width=”1/3″]Na završetku jednogodišnjeg hrvatskog predsjedanja Srednjoeuropskom incijativom (SEI) u Zagrebu se u ponedjeljak i utorak održava summit te organizacije na kojem će o temama sigurnosti i gospodarstvu razgovarati šest premijera i visoka razina drugih sudionika.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Hrvatski premijer Andrej Plenković bit će u ponedjeljak domaćin svečane večere za sudionike sastanka u zagrebačkom hotelu Esplanade Summit Srednjoeuropske incijative vrhunac je diplomatskih napora Hrvatske u ovoj godini, ocijenila je u nedjelju za HTV ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić.[/vc_column][/vc_row]
SEI je osnovan prije 30-ak godina s idejom da se pomogne zemljama regije u pristupanju Europskoj uniji i od današnjih 18 članica SEI njih 10 je članica EU, pet je država na putu da to postanu, a tri su članice istočnog partnerstva.
Osnovan je 1989. u Budimpešti, a u članstvu su danas Albanija, Austrija, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Češka, Hrvatska, Italija, Mađarska, Makedonija, Moldova, Poljska, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Srbija i Ukrajina.
Predsjedanje SEI-jem će od Hrvatske u Zagrebu preuzeti Italija. Boravak albanskog izaslanstva bit će iskorišten da se s tom zemljom potpiše izjava o strateškom partnerstvu, najavila je ministrica Pejčinović Burić.
U fokusu je dolazak Viktora Orbana, premijera Mađarske s kojom Hrvatska ima nekoliko otvorenih pitanja, među kojima je odbijanje Budimpešte da izruči predsjednika MOL-a Zsolta Hernadija za kojim je Hrvatska raspisala tjeralicu po tužbi da je bivšem HDZ-ovu premijeru Ivi Sanaderu dao mito kako bi ovaj prepustio upravljačka prava u INA-i Mađarima.
Susrest će se bilateralno i s premijerom Andrejem Plenkovićem, a potom i predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović. S Mađarskom Hrvatska ima nekoliko otvorenih pitanja, među kojima je odbijanje Budimpešte da izruči predsjednika MOL-a Zsolta Hernadija za kojim je Hrvatska raspisala tjeralicu po tužbi da je bivšem HDZ-ovu premijeru Ivi Sanaderu dao mito kako bi ovaj prepustio upravljačka prava u INA-i Mađarima. Orban je posljednji put u Hrvatskoj bio 2011. godine.
Ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić je ocijenila da Hrvatska i Mađarska imaju “zaista niz odličnih odnosa”, dobro surađuju i u provedbi Schengena i vjeruje “da je zaista vrijeme da i na ovoj visokoj razini dalje sjednemo za stol i dogovorimo kako ćemo dalje raditi”.
Pomaci u odnosima između Zagreba i Budimpešte su se već dogodili, ocijenila je podsjetivši da je Mađarska ukinula blokadu za pristup Hrvatske OECD-u. “Iznimno smo sretni da je Mađarska digla blokadu za OECD. Mislimo da je to jedan važan korak i pokazatelj dobre volje”, rekla je. S Mađarskom, koja je veliki vanjskotrgovinski partner Hrvatske “imamo i neka otvorena pitanja, ali naravno prilika za to će biti da razgovaraju sutra (u ponedjeljak) premijeri Andrej Plenković i Viktor Orban, rekla je.