Home TribinaAnalize Peter Schiff: Svi smo mi Grčka, netko manje, netko vise

Peter Schiff: Svi smo mi Grčka, netko manje, netko vise

by admin

Ako država odluči za privatizaciju imovine, kako bi izašli iz krize, nije svejedno kako će taj kapital i dalje završiti. Ako se novac troši na socijalne transfere i uhljebe, u nedostatku fiskalnog olakšanja, ukoliko se poslovna klima ne popravi u pozitivnom smjeru, novac će se izgubiti.

Osim toga, tko i zašto bi kupio određene resurse ili javna poduzeća, ako država ne poboljša poslovnu klimu? Zašto bi netko kupio grčke željeznice, luke, otoke itd ako banke ne rade, dok se sigurnost kontinuirano pogoršava? U takvoj situaciji državni kapital gubi vrijednost, a država ima manje šanse da prevladavanje krize. Da, Grčka bi trebala izaći iz eurozone, trebala bi se vratiti na drahmu, i treba privatizirati državne i javni tvrtke. No, što je jamstvo da će se situacija poboljšati?

Posljednji odobreni paket povećava grčki dug, i to je otrov, a ne lijek za grčku ekonomiju. Ako je Grčka imala probleme s dugom od 170% BDP-a, onda zamislite što će biti problemi za 2-3 godine, kada se i ovaj novac potroši, a dug naraste na više od 200%. Grčka je morala ispregovarati privremeni moratorij na otplaćivanja dugova koji bi bio na srednjem roku. Tijekom tog vremena, Grčka bi trebala biti porezni raj u Europi, gdje je porez iznimno nizak, gdje dozvole za ulazak u gospodarske sektore gotovo ne postoje, a tokovi kapitala bili bi neograničeni.

Državna imovina trebala bi biti prodana za zlato, što bi dodatno služio kao pokriće za drahmu. Tako bi se izbjegla neugodnost devalvacije, i grčki bi životni standard uvelike bio se spašen. Osim smanjenja poreza i zlatnog pokrića za drahmu, Grčka bi morala podići kamatne stope za štednju, osobito u domaćoj valuti. Tako će prožet dodatni kapital, poboljšala bi se likvidnosti grčkih banaka, a dugoročno će povećati svoju kreditnu potencijal za pomazanje novih biznisa.

To su uspješne mjere štednje, a ne ovaj financijski trol koji nameće Brisel. Kad novi i stari sektori počnu rasti i širiti, nakon nekoliko godina, moglo bi se razmišljati o produžetku otplate dugova. Niski porezi i ekonomska liberalizacija dominiraju u zemljama kao što su Hong Kong, Singapur i Novi Zeland. Grčka ima mnoge prednosti nad svim tim zemljama. Geostrateškog značaja, postoje mnoga prirodna bogatstva i resurse, a možda i najvažnije, Grčka ima veliku flotu u inozemstvo kroz koje oko 10% ukupne europske proizvodnje vodom.

Grčka ima kvalitetu i obrazovanu radnu snagu, a posebno je poznata po velikom broju uspješnih i vješti trgovaca. U ovoj situaciji sve je to ubijeno, umrtvljeno, opterećeno, ugušeno zbog socijalističkih mjera u posljednjih nekoliko godina, čak i desetljeća. Isto bi se dogodilo i u Hong Kongu, Singapuru i Novom Zelandu, ukoliko su imali socijalističke politike u prošlosti. To je model koji će donijeti najmanje gubitnike tijekom tranzicije, te se preporučuje za sve zemlje koje žele izgraditi konkurentske i zdrave ekonomije, koji žele kvalitetne reforme i rast životnog standarda ne samo poboljšanu statistiku na papiru.

*Peter Schiff je ekonomski analitičar i viši investicijski savjetnik u Euro Pacific Capital. On je prva osoba koja je predvidio sadašnju krizu (a ne Nouriel Roubini) i već godinama govori o najboljim rješenjima za prezaduženim zemljama poput Grčke. Peter Schiff ima svoj vlastiti radio show koji možete pratiti svaki dan na YouTube kanalu, gdje se mogu cuti dobre i duboke analize u odnosu na sve gospodarske probleme diljem svijeta.

**Tekst je preveo Viktor Trifunofski, ugledni poslovnjak iz Skopja i voditelj protržišnog think thanka Atlas

Related Posts