Pala aktivnost u industriji eurozone

Markit
Aktivnosti u industriji eurozone ponovo su smanjene u kolovozu, sedmi mjesec zaredom, odražavajući slabljenje inozemne potražnje pod utjecajem trgovinskih napetosti, pokazalo je u ponedjeljak mjesečno izvješće londonske tvrtke Markit.

Indeks menadžera nabave (PMI) u proizvodnom sektoru eurozone porastao je u kolovozu za pola boda u odnosu na prethodni mjesec i iznosio je 47 bodova, potvrdila je londonska tvrtka za prikupljanje i obradu ekonomskih podataka prvu procjenu.

Vrijednosti niže od 50 bodova pokazuju pad aktivnosti a one više njihov rast. Iako je porasla u odnosu na srpanj, vrijednost PMI-ja u industrijskom sektoru u kolovozu spada među najniže od početka 2013. godine, dodaje. Knjige narudžbi ponovo su znatno smanjene u kolovozu, odražavajući slabu potražnju, posebno za izvoz, primjećuju u Markitu.

Tursko gospodarstvo ponovo je poraslo u drugom tromjesečju, iako nešto sporije nego u prva tri ovogodišnja mjeseca kada je izišlo iz recesije, pokazali su u ponedjeljak objavljeni preliminarni podaci statističkog zavoda.

U razdoblju od travnja do lipnja turski bruto domaći proizvod (BDP) porastao je prema sezonski i kalendarski prilagođenim podacima 1,2 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca kada je prema revidiranim podacima uvećan 1,6 posto.

U trećem i četvrtom tromjesečju prošle godine gospodarstvo se na tromjesečnoj razini smanjilo za 1,4 odnosno 2,8 posto, što znači da je ušlo u recesiju.Na godišnjoj su razini aktivnosti u razdoblju od travnja do lipnja prema kalendarski prilagođenim podacima smanjene 1,4 posto.

Među vodećim gospodarstvima eurozone Njemačka i dalje bilježi pad aktivnosti u industriji, uz vrijednost indeksa na najnižoj razini otkada je Markit počeo prikupljati podatke, što signalizira nastavak značajnog pogoršanja uvjeta poslovanja, ističu u londonskoj tvrtki.

Među velikim je gospodarstvima blagi rast proizvodnje zabilježen samo u Francuskoj i Nizozemskoj. Poslovni čelnici također iskazuju pesimizam, strahujući od produbljivanja teškoća u prozivodnim sektorima širom svijeta, dijelom i zbog trgovinskog rata SAD-a i Kine.

Trgovinski ratovi i carine i dalje najviše brinu proizvođače a naglašeno pogoršano raspoloženje poslovnih čelnika u pogledu predstojećih 12 mjeseci signalizira da najgore po njihovim predviđanjima tek slijedi, zaključuje Williamson.

Industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj u srpnju porasla za 3 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, vrativši se ponovno pozitivnim vrijednostima nakon znatnijeg pada u lipnju, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Prema u ponedjeljak objavljenim podacima DZS-a, industrijska je proizvodnja, prema kalendarski prilagođenim podacima, u srpnju porasla za 4,8 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na srpanj prošle godine porasla 3 posto. Nakon razmjerno snažnog pada u lipnju, za 5,6 posto, obujam industrijske proizvodnje u srpnju se vratio pozitivnim vrijednostima, ističu analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA).

U srpnju je na godišnjoj razini najviše porasla, za 7,1 posto, proizvodnja intermedijarnih proizvoda, a s rastom od 6,6 posto slijedila je proizvodnja netrajnih proizvoda za široku potrošnju. Proizvodnja energije je porasla za 3,6 posto, a trajnih proizvoda za široku potrošnju za 3,4 posto. Pad je u srpnju na godišnjoj razini zabilježila samo proizvodnja kapitalnih proizvoda, i to za 15,6 posto.

U prvih sedam mjeseci ove godine industrijska je proizvodnja porasla za 1,2 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, pri čemu najznačajnija sastavnica, prerađivačka industrija bilježi skroman rast od tek 0,8 posto.

You may also like

0 comments