Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Europskoj uniji i eurozoni u ovogodišnjem su travnju u prosjeku stagnirale na mjesečnoj razini, s tim da su u većini zemalja-članica porasle, uključujući i Hrvatsku, pokazalo je najnovije izvješće Eurostata.

U Hrvatskoj su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u travnju porasle za 0,4 posto u odnosu na ožujak, kada su u istom postotku bile smanjene, pokazuje izvješće europskog statističkog ureda. Proizvođačke cijene na mjesečnoj su razini porasle u većini zemalja EU-a, a najizrazitiji rast zabilježen je u Bugarskoj, gdje su cijene porasle za 1,3 posto. Slijede Grčka, s 0,6 posto višim cijenama, te Latvija i Velika Britanija, gdje su cijene porasle za po 0,5 posto.

Najveći pad cijena zabilježen je pak u Irskoj, za 0,9 posto, a slijede Švedska, s padom cijena za 0,7 posto, te Francuska i Slovačka, s 0,6 posto nižim cijenama. Na razini 28-članog EU-a proizvođačke su cijene industrijskih proizvoda stagnirale u odnosu na ožujak, kada su skliznule za 0,2 posto.

Najveći im je uteg i dalje energetski sektor, premda s nešto blažim padom cijena, od 0,4 posto u odnosu ožujak, kada su bile pale za 1,8 posto. U svim ostalim promatranim segmentima cijene su porasle, pri čemu najviše, za 0,4 posto, u segmentu netrajnih potrošačkih roba.

Ako se izuzme energetski sektor, proizvođačke su cijene industrijskih proizvoda u EU na mjesečnoj razini porasle za 0,2 posto, pokazuje Eurostatovo izvješće. U eurozoni su, također, proizvođačke cijene stagnirale u odnosu na ožujak, kada su pale za 0,3 posto. Kao i na razini EU-a, proizvođačke su cijene, uz izuzetak energetskog, porasle u svim segmentima, pri čemu najviše, za 0,3 posto, u segmentu netrajnih potrošačkih roba.

U energetskom je sektoru također pad cijena usporio, pa su skliznule za 0,6 posto, nakon 1,6-postotnog pada u ožujku. Ako se izuzme energetski sektor, proizvođačke su cijene industrijskih proizvoda porasle za 0,2 posto, baš kao i na razini EU-a.

Rast cijena ubrzao na godišnjoj razini

Na razini 28-člane EU rast proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda blago je ubrzao, na 4,8 posto, sa 4,6-postotnog u prethodnom mjesecu. Takav se rast zahvaljuju prije svega energetskom sektoru, u kojem su cijene na godišnjoj razini porasle za 11,8 posto, ali i svim ostalim promatranim segmentima, pri čemu ponajviše onom intermedijarnih roba, sa četiri posto višim cijenama.

Ako se isključi energetski sektor, proizvođačke su cijene industrijskih proizvoda u EU porasle za 2,8 posto, navodi se u Eurostatovu izvješću. Cijene su porasle u svim zemljama-članicama, izuzev Luksemburga, gdje su smanjene za 2,7 posto. Najviše su porasle u Belgiji, za 12,8 posto, a slijede Nizozemska, s 8,7 posto višim cijenama te Velika Britanija, gdje su one porasle za 8,1 posto.

U Hrvatskoj su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u travnju na godišnjoj razini porasle za 2,9 posto, nakon 1,1-postotnog rasta u ožujku.

U industriji eurozone proizvođačke su cijena porasle za 4,3 posto u travnju prema istom mjesecu lani. U ožujku su uvećane 3,9 posto. Ponovno je najviše zaslužan energetski sektor, s 9,1 posto višim cijenama, a od ostalih segmenata također je najveći doprinos dao segment intermedijarnih roba, sa četiri posto višim cijenama. Ako se izuzmu energenti, rast cijena iznosio je 2,5 posto, pokazuju izračuni Eurostata.

Related Posts