Home Energetika Oštar pad burzovnih indeksa prošli tjedan zbog straha od Trumpovih carina

Oštar pad burzovnih indeksa prošli tjedan zbog straha od Trumpovih carina

by Energypress.net

I valutna tržišta pod pritiskom

Prošloga tjedna cijene dionica na svjetskim burzama oštro su pale zbog straha ulagača od eskalacije trgovinskog rata. Na Wall Streetu su svi glavni indeksi zabilježili gubitke – Dow Jones je pao gotovo 1 %, S&P 500 indeks 1,5 %, dok je Nasdaq potonuo 2,6 %. Situacija je dodatno pogoršana nakon što je bivši američki predsjednik Donald Trump najavio uvođenje 25-postotnih carina na uvoz automobila koji nisu proizvedeni u SAD-u. Europske i azijske burze također su osjetile posljedice, pri čemu su japanski, njemački i francuski burzovni indeksi zabilježili značajne gubitke.

Investitori su zabrinuti i zbog Trumpova plana o uvođenju recipročnih carina na zemlje koje nameću carinske barijere američkim proizvodima. Mnoge države, uključujući Kinu, Kanadu i Europsku uniju, najavile su protumjere, što bi moglo uzrokovati daljnje poremećaje u globalnoj trgovini. Strah od carinskog rata izazvao je nestabilnost na tržištima i povećao nesigurnost u pogledu dugoročnih ulaganja. Stručnjaci upozoravaju da bi eskalacija protekcionističkih mjera mogla usporiti rast globalnog gospodarstva i povećati inflaciju.

Osim dionica, i valutna su tržišta pod pritiskom. Dolar je oslabio u odnosu na košaricu najvažnijih svjetskih valuta, pri čemu je posebno pao prema japanskom jenu i euru. Istodobno, zbog nesigurnosti na financijskim tržištima, cijena zlata dosegnula je rekordnih 3.111 dolara za uncu, čime je ostvarila rast od 18 % od početka godine. Ovaj trend ukazuje na to da ulagači sve više traže sigurnija utočišta za kapital, napuštajući rizičnije investicije poput dionica.

Cijene nafte, koje su prošloga tjedna zabilježile rast, u ponedjeljak su blago oslabile. Na londonskom je tržištu cijena barela pala 0,31 %, na 73,40 dolara, dok je na američkom tržištu pojeftinio 0,49 %, na 69,05 dolara. Pad cijena nafte odražava zabrinutost oko gospodarskog usporavanja i potencijalno smanjene potražnje ako trgovinski rat dodatno naruši globalnu ekonomsku aktivnost.

Related Posts