Home Ekonomija Orešković Erdoganu obećao strukturne reforme

Orešković Erdoganu obećao strukturne reforme

by admin

Hrvatski premijer Tihomir Orešković sastao se u Banskim dvorima s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom i tom prigodom najavio reforme koje će uvelike olakšati uvjete poslovanja i omogućiti sigurno okruženje investitorima.

Orešković je na sastanku kazao da je Hrvatskoj u osobitom interesu ojačati gospodarsku suradnju s Turskom i povećati robnu razmjenu. U tom smislu najavio je reforme koje će uvelike olakšati uvjete poslovanja i omogućiti sigurno okruženje investitorima, priopćeno je iz Banskih dvora. Erdogan je rekao da je zadovoljan posjetom Hrvatskoj i naglasio da jedan od dokaza odličnih bilateralnih odnosa dviju zemalja nazočnost 600 poslovnih ljudi na današnjem hrvatsko-turskom gospodarskom forumu.

Spomenuo je velike mogućnosti proširenja suradnje u energetici, turizmu, poljoprivredi i na vojnom području, te je još jednom naglasio da je cilj ostvariti milijardu dolara u robnoj razmjeni dviju zemalja. Turske tvrtke već su godinama prisutne na hrvatskom tržištu i namjeravaju povećati investicije, a Erdogan je najavio i namjeru da turska razvojna agencija otvori svoj ured u Zagrebu. Uvjeren će broj turista iz Turske porasti nakon ukidanja viznog režima, što je predviđeno postignutim dogovorom između Europske unije i Turske. Turske tvrtke već su godinama prisutne na hrvatskom tržištu i namjeravaju povećati investicije, a predsjednik je najavio i namjeru da turska razvojna agencija otvori svoj ured u Zagrebu.

Erdogan je uvjeren da će broj turista iz Turske porasti nakon ukidanja viznog režima, što je predviđeno postignutim dogovorom između Europske unije i Turske, navode Banski dvori u priopćenju. Ponovio je i svoju jučerašnju izjavu nakon sastanka s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović da Turska neće zatvoriti svoju granicu za sirijske izbjeglice. Za zbrinjavanje izbjeglica Turska je do sada izdvojila preko 10 milijardi dolara, kazao je Erdogan, i u tom kontekstu ocijenio da obećana pomoć Europske unije nije dovoljna.

Orešković je pozdravio revitalizaciju odnosa Europske unije i Turske te naglasio da se Republika Hrvatska zalaže za provođenje postignutog dogovora s Europskom unijom o izbjeglicama. Obje su zemlje zainteresirane za stabilnost u regiji, a Hrvatska i Turska imaju osobitu odgovornost za očuvanje sigurnosti, mira i stabilnosti jugoistočne Europe, zaključila su dvojica državnika.

Hrvatska i Turska imaju dobru gospodarsku suradnju, ali to je daleko od potencijala, rečeno je na početku Hrvatsko-turskog gospodarskog foruma, koji se u srijedu održava u Kristalnoj dvorani zagrebačkog hotela Westin. Forum, koji su organizirali Hrvatska gospodarska komora (HGK) i turski Odbor za međunarodnu gospodarsku suradnju (DEIK), okupio je stotinjak najjačih turskih gospodarstvenika na čelu s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Supredsjedatelj Hrvatsko-turskog poslovnog vijeća Zlatan Frohlich kazao je kako to vijeće radi već 21 godinu, a da su se za to vrijeme dogodile značajne promjene. Naglasio je kako se međudržavna gospodarska razmjena od 2003. godine, kada je iznosila 150 milijuna eura, dosad više nego udvostručila. Iako su, kako je kazao, glavni gospodarski ugovori s turskim gospodarstvenicima potpisani, Frohlich se nada da ima mnogo prilika za nova podugovoravanja s prisutnim turskim gospodarstvenicima. Osvrnuo se na povijesne odnose dvaju zemalja, poželjevši da i Turska uskoro završi pregovore oko pristupanja u Europsku uniju.

Hrvatsku je predstavio kao most koji turskim gospodarstvenicima može pomoći u razvijanju poslova, dok turske tvrtke vidi i kao iznimno atraktivne za ovdašnje tržište. Supredsjedatelj Tursko-hrvatskog poslovnog vijeća Burak Baykan Hrvatsku je predstavio kao turistički izuzetno atraktivnu destinaciju, ali i kao potencijalno zanimljivog gospodarskog partnera i za prisutne turske tvrtke. Oba govornika istaknula su i neiskorišteni potencijal za još bolje poslovanje između dvije zemlje. Voditeljica Odjela za privlačenje investicija HGK Svjetlana Momčilović istaknula je da je Turska 20 najznačajniji hrvatski gospodarski partner.

Navela je kako je lanjska trgovinska razmjena dviju zemalja iznosila 314 milijuna eura, s tim da je Hrvatska u Tursku izvezla proizvoda za 94 milijuna eura, a uvezla za 220 milijuna eura. Iz Turske, navela je, najviše uvozimo monitore, tekstil i bijelu tehniku. I u nastavku foruma govorit će se o investicijskim potencijalima te poslovnoj i investicijskoj klimi u Hrvatskoj i Turskoj.

Regionalni direktor Dogus Holdinga Burak Baykan istaknuo je u srijedu da kompanija već sedam godina posluje u Hrvatskoj, da se nikad nisu osjećali kao stranci te da su uvijek nailazili na podršku. “Sedam godina smo u Hrvatskoj i ovdje se nikada nismo osjećali kao stranci, odnosno strani ulagači, niti na lokalnoj niti na nacionalnoj razini”, kazao je Baykan tijekom Hrvatsko-turskog gospodarskog foruma u organizaciji Hrvatske gospodarske komore.

Holding koji vodi, a koji je prikazan kao primjer uspješnog ulaganja jedne turske tvrtke u Hrvatskoj, u proteklih je sedam godina u hrvatsko gospodarstvo uložio 350 milijuna eura. Uz ostalo, rekao je Baykan, ulažu u ovdašnje hotele i marine, a imaju i udjel u ACI-ju. Počeli su, istaknuo je, sa šibenskom marinom Mandalina, dok im je posljednja investicija hotel Maraska. Lani su na šibenskom području otvorili ekskluzivni D Resort. Dogus grupa inače ima 50.000 zaposlenih u 273 kompanije u 30 zemalja. Niti birokratske prepreke Baykan ne vidi kao nepremostive, štoviše kazao je da je Dogus grupa u Hrvatskoj uvijek imala podršku i na nacionalnoj i na lokalnoj razini.

Predstavnik turskog Ministarstva gospodarstva Onur Ataoglu istaknuo je pred okupljenim gospodarstvenicima da je tursko gospodarstvo jedno od najdinamičnijih u regiji i svijetu. Kazao je da je Turska imala značajan gospodarski rast čak i u kriznim godinama – od 2007. do 2015. Lani je turski BDP porastao četiri posto, a za iduće godine predviđa se njegov rast od pet posto. Ataoglu je ukazao na dobru stratešku poziciju Turske, dodavši kako i Hrvatska ima tu prednost važne strateške zemlje. Isto tako, kazao je da tursko gospodarstvo nije ograničeno na samo jedan sektor, već ih ima mnogo. „Privlačimo ulagače ali smo i sami ulagači. Kod nas se tvrtke otvaraju za jedan dan“, rekao je Ataoglu, dodavši kako Turska sa 24 zemlje ima ugovore o slobodnoj trgovini. Prisutne hrvatske gospodarstvenike upoznao je i sa širokim poreznim i carinskim poticajima koje Turska nudi stranim ulagačima.

Forum, koji su organizirali Hrvatska gospodarska komora (HGK) i turski Odbor za međunarodnu gospodarsku suradnju (DEIK), okupio je stotinjak najjačih turskih gospodarstvenika, na čelu s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, a prisutni su i brojni hrvatskih poduzetnici.

Related Posts