Home Ekonomija Oprez na svjetskim burzama radi političke nesigurnosti

Oprez na svjetskim burzama radi političke nesigurnosti

by Agencije

Na svjetskim se burzama prošloga tjedna trgovalo oprezno jer ulagači nisu željeli znatnije mijenjati pozicije uoči nekoliko političkih događaja koji su mogli znatno utjecati na smjer tržišta. Na Wall Streetu je prošloga tjedna Dow Jones ojačao 0,3 posto, na 21.271 bod, dok je S&P 500 oslabio 0,3 posto, na 2.431 bod, a Nasdaq indeks 1,6 posto, na 6.207 bodova.

Cijeloga tjedna trgovalo se oprezno jer ulagači nisu željeli riskirati uoči izvanrednih izbora u Britaniji. No, premda je Konzervativna stranka premijerke Therese May izgubila većinu u parlamentu, cijene dionica u petak nisu pale. U Britaniji su, naprotiv, znatno porasle jer je oštro pao tečaj funte, što pogoduje velikim britanskim izvoznicima. “Čini se da su, s obzirom da ionako predstoje pregovori o izlasku Britanije iz Europske unije, na tržištima ugrađena očekivanja o političkoj nesigurnosti u toj zemlji u duljem razdoblju. Riječju, politička nesigurnost nije ništa novo”, objašnjava Paras Anand, direktor u tvrtki Fidelity International.

Ulagači su bili ooprezni i zbog svjedočenja bivšeg direktora FBI-a Jamesa Comeya u Senatu o navodnoj vezi Rusije i izborne kampanje predsjednika SAD-a Donalda Trumpa. Comey je optužio Trumpa da mu je dao otkaz kako bi potkopao istragu o mogućem udruživanju njegove kampanje i Rusije tijekom predsjedničkih izbora prošle godine. No, kazao je da Trump nije bio pod istragom, nego je predsjednik od njega zatražio samo da zaustavi dio istrage vezan za bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost Michaela Flynna.

No, Comey nije htio reći smatra li da je predsjednik namjeravao prekršiti zakon, dok Trumpovi kritičari tvrde da je bilo kakav pokušaj da spriječi istragu FBI-a upravo to. Taj bi prekršaj mogao voditi do njegovog opoziva u Kongresu, no republikanci koji kontroliraju Senat i Predstavnički dom pokazuju malo volje da učine taj potez. Ništa što je Comey u Senatu kazao nije odstupalo od prijašnjih medijskih napisa, pa njegove svjedočenje u Senatu nije izazvalo znatnije reakcije na tržištu.

I dok dio analitičara smatra da je s ovime riješen jedan problem koji je tjednima predstavljao rizik za tržišta, drugi upozoravaju na negativan utjecaj Comeyevog svjedočenja na Trumpove planove. “Na istom smo mjestu na kojemu smo bili prije. Trumpovoj vladi bit će sada puno teže sastaviti paket fiskalnih poticaja. Vjerojatno će prijedlozi o smanjenju poreza i povećanju ulaganja u infrastrukturu biti manje izdašni nego što su ulagači očekivali. A ti bi poticaji mogli biti donijeti u 2018., a možda tek u 2019. godini”, kaže John Canavan, strateg u tvrtki Stone & McCarthy Research Associates.

Sada se fokus ulagača, kažu analitičari, okreće prema sjednici čelnika američke središnje banke idućega tjedna. Očekuje se povećanje kamata za 0,25 postotnih bodova, no taj je potez, smatraju analitičari, već ugrađen u tržišta. “Tržišta vjerojatno očekuju povećanje kamata Feda, no povlačenje monetarnih poticaja bit će postupno”, kaže John Praveen, direktor u tvrtki Prudential International Investments Advisers.

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,3 posto, na 7.527 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,1 posto, na 12.815 bodova, a pariški CAC 0,8 posto, na 5.299 bodova. Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks prošloga tjedna skliznuo 0,8 posto, na 20.013 bodova.

Related Posts