Oporba traži Plenkovića u Saboru radi Agrokora

Sjednica Sabora i danas je počela tradicionalnim zahtjevima za stankom. Nakon toga očekuje se rasprava o prijedlogu Zakona o komunalnom gospodarstvu.
Sabor je i danas rad počeo zatjevima za stanku. Šest klubova zastupnika stanku je tražilo kako bi govorili o teškom položaju starijih osoba i osoba s invaliditetom koji žive u zgradama bez dizala, zakonu o privatnoj imovini, problematici odlaganja otpada, GMO-u i aktualnoj političkoj situaciji.

Ivan Lovrinović, predstavljajući dio oporbenih stranaka traži od Plenkovića da sutra u podne dođe u Sabor i odgovara na pitanja zastupnika o Agrokoru i tome kako Ramljak upravlja procesom.

Premijer je jutros kratko na sjednici Vlade komentirao Agrokor: “Ostajem pri svojim ocjenama iz Strasbourga. Službe Vlade pregledavaju dokumentaciju, kad proces bude gotov odlučivat ćemo o eventualnim daljnjim postupanjima.”

Uvodno se na sjednici Vlade u četvrtak ministrima i javnosti obratio premijer Plenković.

Izrazio je zadovoljstvo zimskim prognozama Europske komisije koje su jučer objavljene.

“EK je zadržao pozitivne projekcije za najvažnije makroekonomske pokazatelje, pogotovo po pitanju kretanja razine javnog duga. Što se tiče BDP-a, vidite da je njihova procjena 2,8 posto u 2018. te smo time i dalje iznad prosjeka EU-a. Projekcije se poklapaju s našim projekcijama od kraja srpnja. To mislim da je jedno veliko ohrabrenje. Vjerujem da ćemo na tom tragu i nastaviti. I Komisija vidi da je osobna potrošnja veliki pokretač rasta, to su jasni učinci porezne reforme uz izvrsnu turističku sezonu”, kazao je premijer.

Predsjednik Vlade osvrnuo se i na svoj nastup u Strasbourgu.

“Poruka je da Hrvatska želi biti aktivni graditelj europskog projekta članstvom u eurozoni i Schengenu. Čuli ste i predsjednika Jean-Claudea Junckera o Pelješkom mostu koji je iskazao veliku potporu EK-a tom projektu. Taj posjet u cjelini možemo ocijeniti vrlo dobrim”, rekao je premijer.

Plenković je komentirao i posjet srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića Hrvatskoj idući tjedan.

“S aspekta Vlade želimo da taj posjet bude što konkretniji, sadržajniji i da u razgovorima dotaknemoo u pitanje zaštita manjina. Danas se održava sastanak na razini pomoćnika ministara i državnih tajnika, također je tu i bilateralna komisija koja se bavi otvorenim pitanjima između Hrvatske i Srbije – pitanje nestalih, pravosudna suradnja, granica, povrat imovine i u konačnici vidim da ima nekih dilema po pitanju ratnih šteta. Treba podsjetiti na Članak 7 Sporazuma o normalizaciji. Ja sam tada kao mlad diplomat sudjelovao u razgovorima pa se toga jako dobro sjećam. Sporazum je potpisan 23. 8. 1996. u Beogradu i dogovoreno je da se u roku od šest mjeseci potpiše sporazum za naknadnu, no taj sporazum nažalost nikada nije potpisan. Možemo i o toj obvezi razgovarati i prilikom ovog posjeta da onima koji nisu svjesni objasnimo jasan i opravdan interes Hrvatske”, rekao je Plenković.

Podsjetimo, Vučić je jučer kazao da je “iznenađen i zaprepašten” izjavama Andreja Plenkovića da prilikom predstojeće Vučićeve posjete Zagrebu treba razgovarati i o ratnoj odšteti.

Premijer je kratko komentirao i Agrokor: “Ostajem pri svojim ocjenama iz Strasbourga. Službe Vlade pregledavaju dokumentaciju, kad proces bude gotov odlučivat ćemo o eventualnim daljnjim postupanjima.”

Na dnevnom redu sjednice Vlade u četvrtak je među ostalim Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o najmu stanova koji je izradilo Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja.

Njime se, ističu u Ministarstvu, problem star 20 godina rješava pravično, postižući ravnotežu između suprotstavljenih interesa najmodavaca i najmoprimaca, te se ispunjavaju obveze iz spora pred Europskim sudom za ljudska prava.

“Vlasnici stanova (najmodavci) dobivaju točan dan kada mogu u potpunosti slobodno raspolagati svojom nekretninom, a do tada im se postupno povećava zaštićena najamnina, smanjujući jaz u odnosu na tržišnu. Zaštićeni podstanari pet godina zadržavaju status zaštićenog najmoprimca i nakon toga, još pet godina dobivaju državnu subvenciju pri plaćanju tržišne najamnine”, ističu u Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja.

Saborska zastupnica HDZ-a Sanja Putica poručila je kako je u SDP-u očito toliko frakcijskih i financijskih problema da bi “mogli razmisliti o jednom neovisnom povjereniku koji bi im uredio stvari”, referirajući se tako na zajedničko pismo pet redakcija u kojem upozoravaju da vrh SDP-a radi pritisak na medije.

“SDP se žali na manjak demokratičnosti i slobode govora no ovo čemu smo jutros svjedočili u medijima ne možemo nazvati drugačije nego gušenje slobode medija i pritiskom na medije. Pritisak SDP-a je očito bio toliko velik da su morali reagirati pet gotovo najutjecajnih medija u Hrvatskoj, a da bi prikazali tu situaciju objavili su priopćenje”, rekla je Putica u stanci na početku saborskog zasjedanja.

Saborska zastupnica SDP-a Marija Alfirev pozvala je ministricu regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijelu Žalac da se “pokrene i ubaci bar u drugu brzinu” te poduzme sve što je potrebno kako bi se putem sredstava EU fondova ugradila dizala u stambene zgrade jer to, ističe, znači spas za nemoćne, osobe s invaliditetom i obitelji s malom djecom.

“Više od 16.000 stambenih zgrada nema dizalo. Radi se o zgradama s više od četiri kata. Tu živi oko 700 tisuća ljudi i mnogi od njih su stariji, osobe s invaliditetom, obitelji s djecom. Zar oni nisu ničija briga? Za gotovo polovinu tih zgrada, nema nikakvih osim novčanih prepreka”, poručila je nakon stanke koju je zatražila na početku saborskog zasjedanja.

Jedno dizalo, ističe, stoji 30 do 50 tisuća eura.

You may also like

0 comments