Home Hrvatska Oporba: Neka si vladajući sami izaberu Povjerenstvo za sukob interesa

Oporba: Neka si vladajući sami izaberu Povjerenstvo za sukob interesa

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Dalija Orešković jučer je u TNT-u N1 televizije povukla svoju kandidaturu za predsjednicu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, čime je situacija nakon neuspjelog izbora obnašateljice te dužnosti postala još neugodnija za HDZ, ali i za preostalu kandidatkinju Nataša Novaković, kojoj je u petak prilikom tajnog glasovanja nedostajao 1 glas.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Add content here[/vc_column][/vc_row]U intervjuu za N1 televiziju, dosad vrlo suzdržana Dalija Orešković nije nimalo štedjela HDZ, parlamentarnu većinu i Vladu Andreja Plenkovića. Posebno je oštra bila prema predsjedniku Kluba zastupnika HDZ-a Branku Bačiću. Nataša Novaković je, pak, makar možda nezasluženo, stekla reputaciju HDZ-ovog čovjeka koji bi tu stranku trebao zaštititi od Povjerenstva, pa će, ako u Saboru ipak dobije 76 glasova, prvo morati dokazati nepristranost, piše Novi list.

Nataša Novaković rekla je Novom listu da »ne želi komentirati novonastale okolnosti«. Bačić nije odgovarao na telefonske pozive i poruke. Njegova je zadaća osigurati Nataši Novaković 76. glas. Zakon određuje da »u pravilu treba biti dvostruko više kandidata«, što znači da to nije obaveza i da se može glasovati i samo o Nataši Novaković.

Predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac kazao je da će tri zastupnika njegove stranke sudjelovati u ponovljenom tajnom glasovanju.

– Dalija Orešković bila je dobra predsjednica Povjerenstva. U svojem mandatu uspostavila je standarde u vođenju tog tijela kakvi do tada nisu postojali i volio bih da se ti standardi zadrže, pohvalno je Pupovac govorio o Daliji Orešković.

Oporba, barem većina nje, vjerojatno će bojkotirati glasovanje o Nataši Novaković, a osporit će i pravno uporište za održavanje drugog izbornog kruga.

– HDZ se poziva na saborski Poslovnik, ali nisam siguran da je moguće ponoviti glasovanje. Podsjećam da su u srpnju 2015. Sanji Barić, između tri kandidata za članove Ustavnog suda, nedostajala samo dva glasa, ali nije bilo novih izbora. Odbor za izbor i imenovanja morat će sada utvrditi listu kandidata za predsjednicu Povjerenstva o kojoj će se glasovati i to će biti prilika da otvorimo raspravu o tome je li uopće moguće to glasovanje, u kojem SDP najvjerojatnije neće sudjelovati, rekao je Novom listu predsjednik Kluba zastupnika SDP-a Arsen Bauk.

– Nisu imali petlje javno se izjasniti protiv Dalije Orešković, a zatim su se podijelili u tajnom glasovanju. Najbolje bih to opisao riječju – papci, ističe Bauk.

Ni Mostovi zastupnici neće za desetak dana preuzeti glasačke listiće.

– Neka si HDZ i partneri sami izaberu Natašu Novaković. HDZ i HNS naviknuli su u svojim strankama na izbore sa samo jednim kandidatom za predsjednika, rekao je za Novi list Nikola Grmoja, predsjednik Kluba Mosta.

[quote_box name=””]

Saborske zastupnike u veljači je “zaskočila” neočekivana stanka, naime, na godišnjem su odmoru od petka, a da nekima nije jasno zašto.

“Saznao sam negdje u četvrtak i meni je potpuno nejasno zbog čega radimo pauzu”, kazao je SDP-ov Bojan Glavašević, a Mostov Nikola Grmoja smatra da “potrebe za tom pauzom nema”.

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković o razlogu pauze za Novu TV je rekao – to je bila odluka Predsjedništva Sabora: “Nitko od zastupnica i zastupnika, predstavnika klubova nije u tom trenutku rekao ništa protiv te odluke”.

“Nismo ni shvatili moram priznati na toj sjednici Predsjedništva da će biti neka stanka u veljači tako da nismo imali ni prilike se pobuniti. Ja sam se u četvrtak jako iznenadila da ovaj tjedan nema sjednice Sabora i ne razumijem zašto je nema”, rekla je GLAS-ova Anka Mrak Taritaš.

“Ja smatram da je ova stanka od tjedan dana povezana krizom u vladajućoj koaliciji između HDZ-a i HNS-a”, smatra Ivan Vilibor Sinčić.

Oporbu dodatno ljuti stanka jer mnogi njihovi zakoni ne stižu na red za raspravu, naime, kako upozorava Glavašević: “Klub zastupnika SDP-a je preko 20 zakonskih akata stavio u proceduru. Velika većina njih uopće nije uvrštena na dnevni red još uvijek”.

“Više od godinu, možda čak i više naš zakon o parlamentarnim izborima zastupnika u Hrvatski sabor gdje tražimo tri preferencijalna glasa ne može nikako doći na dnevni red. Imamo nekoliko, desetak zakona u proceduri”, kaže Grmoja.

“Izvješće Državnog odvjetništva koje sad već ima tri godine nikako da dođe na red. Brojni važni zakoni. Samo je naših osam zakona na dnevnom redu koji čekaju raspravu”, govori Sinčić.

Jandroković smatra da im građani ovu stanku ne bi trebali zamjeriti: “Ovaj saziv Sabora ima najveći broj radnih dana i radnih sati i zakona koje smo donijeli”.

Podsjetimo, 9. saziv Sabora je konstituiran prije 523 dana, a od tada do danas plenarno je zasjedao 156 dana. Većina radnika u Hrvatskoj, pretpostavimo li da rade pet dana u tjednu i koriste godišnji odmor, u tom je razdoblju radila oko 320 dana, dakle dvostruko više, zaključuje Nova TV.

[/quote_box]

Related Posts