Oporba i vladajući različito o Vatikanskim ugovorima

Predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović, koja je u srijedu sudjelovala na Molitvenom doručku u Sisku, rekla je da nije za reviziju Vatikanskih ugovora.
Na pitanje novinara kakvo je njeno stajalište o reviziji Vatikanskih ugovora, Grabar-Kitarović je odgovorila kako je njezin stav već poznat i da ona nije za reviziju vatikanskih ugovora. To bi, kako je istaknula, moglo postavljati opasne presedane u međunarodnom pravu, osim ukoliko obje strane nisu zaključile da bi trebalo doći do revizije iz određenih praktičnih razloga.

Neposredno prije početka Molitvenog doručka, predsjednica Grabar-Kitarović rekla je kako joj je zadovoljstvo sudjelovati u toj vjerskoj manifestaciji. “Ovo mi je zapravo prvi Molitveni doručak u Hrvatskoj, a sudjelovala sam u Sjedinjenim Američkim Državama, na mnogim molitvenim doručcima”, rekla je i napomenula kako će naglasak njezina izlaganja biti na ulozi žene u politici i crkvi budući da je i njoj osobno vjera “važna komponenta života i svojevrsni moralni kompas”.

“Zato ću govoriti o ulozi vjere u životu političara i o ekumenskom dijalogu, koji može biti primjer i nama političarima kako rješavati pitanja dijalogom”, istaknula je. Tradicionalni Molitveni doručak održan je u Sisačkoj biskupiji šestu godinu za redom u organizaciji Ureda za promicanje socijalnog nauka Crkve.

Sisački biskup mons. Vlado Košić rekao je kako je Molitveni doručak okupio najodgovornije ljude iz civilnog sektora, politike, znanosti, kulture, kao i dužnosnike crkve. Uz biskupa i njegove suradnike bili su tu i kanonici, dekani, arhiđakoni, zatim saborski zastupnici župani, deset gradonačelnika, 27 načelnika općina i drugi. “Sve naše teme dosad su bile vezane uz ulogu vjernika u politici. Imamo čast da naša razmišljanja ovaj put podijelimo i s našom predsjednicom. Riječ je o temema koje se tiču svih nas, na dobro našeg puka i svih vjernika naše biskupije. Svojom molitvom nastojimo u tome pomoći. Koristimo priliku da na temelju kršćanskog usmjerenja tražimo neka rješenja. Naša je predsjednica vjernica i drago nam je da imamo vjernike u politici, od kojih i očekujemo da se ponašaju kao vjernici kršćanskog morala i socijalnog nauka crkve”, rekao je biskup Košić.

Sisačko-moslavački župan Ivo Žinić je također je ustvrdio kako bi se političari trebali ponašati sukladno katoličkim, ali i općim ljudskim vrijednostima.”Moramo prije svega biti ponizni, pravedni i odgovorni u svom poslu. To nije jednostavno, jer u politici često ima i drugačijih promišljanja i postupaka. Vjerujem da i ovaj molitveni doručak doprinosi rješavanju takvih dilema”, rekao je Žinić.

U povodu 9. obljetnice ponovne uspostave Sisačke biskupije i 20. obljetnice svog biskupskog ređenja, sisački biskup Vlado Košić predvodit će u srijedu, 6. veljače, u 19 sati u katedrali Uzvišenja sv. Križa u Sisku, misu zahvalnicu.

U četvrtak, 7. veljače u 10 sati, u sisačkom Velikom Kaptolu pod predsjedavanjem biskupa Košića održat će se Svećenički dan Sisačke biskupije. Tom će prigodom dr. Valentina Mandarić održati predavanje s temom “Izazovi pastorala mladih danas”.

Predsjednik SDP-a Davor Bernardić poručio je u srijedu kako je Hrvatskoj, da bi bila moderna i progresivna zemlja, potrebna revizija Vatikanskih ugovora, te da treba jasno utvrditi obrazac po kojem Crkva prima novac iz državnog proračuna. “Neprihvatljiva je činjenica da je ta formula sada vezana uz broj župa, što Crkvu potiče na osnivanje novih župa iako za to nema realne potrebe, s obzirom na sve manji broj stanovnika, a posljedično i vjernika u Hrvatskoj”, rekao je Bernardić u stanci za slobodan govor u Hrvatskom saboru.

Građani bi, kaže, morali precizno znati u što Crkva ulaže stotine milijuna proračunskih kuna, a Crkva bi trebala podnositi izvješća u kojima bi pravdala njihovo trošenje. “Crkva definitivno treba pomoć, ali ne tako da političari iz proračuna daju novce kako hoće i crkvenim zajednicama kojima žele. Ako je netko vjernik trebao bi Crkvi davati iz svoje plaće ili mirovine, kao što je to primjer u Njemačkoj, a ne da se uzima od svih građana”, kazao je čelnik SDP-a.

Jedina je namjera SDP-ova prijedloga izmjene Vatikanskih ugovora, ističe, da se djeca ne diskriminiraju po vjerskoj osnovi, da se uštedi novac, da Crkveno trošenje novca bude transparentno i da se rad nedjeljom adekvatno plati, dodao je.

Bernardić se u izlaganju osvrnuo i na nedavne izjave hvarskog biskupa Petra Palića, koji je u svojoj propovijedi istaknuo da danas “sve više osjećamo svojevrsnu vjersku nepismenost novih generacija” te da je “za razliku od apostolskih vremena, kad je poganstvo bilo nešto izvan i nasuprot vjerničkim zajednicama, danas sekularizam ušao u kuće i postao djelom našega postojanja”.

Pogrešno je sekularizam poistovjetiti s ateizmom

“To zapravo pokazuje elementarno nepoznavanje pojma sekularnosti i uplitanje Crkve u temeljna prava i slobode pojedinca zajamčene Ustavom”, poručio je Bernardić.

Pogrešno je, kaže, sekularizam poistovjetiti s ateizmom, jer sekularnost ne znači nepostojanje ili čak zabranu religije. Naprotiv, preduvjet sekularnosti je postojanje slobode savjesti i vjeroispovijesti, prava na pripadanje vjerskoj zajednici, prava na promjenu ili napuštanje određene vjerske zajednice, kao i prava na nevjerovanje i nepripadanje ni jednoj vjerskoj zajednici, rekao je.

Bernardić smatra kako se i nastava vjeronauka u školama mora reogranizirati i to tako da se održava tijekom prvog ili posljednjeg školskog sata, kako ostala djeca koja ga ne pohađaju ne bi bila diskriminirana. “Međutim, stava smo da je u konačnici, vjeronauku mjesto u crkvama, a ne u školama”, poručio je.

Bernardić drži da rad nedjeljom treba bolje regulirati, jer iako ga se ne može u potpunosti zabraniti, s obzirom da je Hrvatska turistička zemlja, uz uvedene jasno definirane obveze poslodavca rad nedjeljom bi trebalo adekvatno platiti.

You may also like

0 comments