Home Energetika Oporavak dioničkih tržišta, usprkos tomu dolar u padu

Oporavak dioničkih tržišta, usprkos tomu dolar u padu

by Energypress.net

Rast cijena čipova samo u SAD-u

Na svjetskim burzama dionica bilježi se oporavak, pri čemu su S&P 500 i Nasdaq indeks drugi dan zaredom porasli, zahvaljujući skoku cijena dionica proizvođača čipova. Microsoftova najava ulaganja od 80 milijardi dolara u razvoj podatkovnih centara povezanih s umjetnom inteligencijom potaknula je snažan rast dionica Nvidie, AMD-a i Micron Technologya, što je sektor poluvodiča podiglo za 2,8 posto. Istodobno, medijske špekulacije o mogućem smanjenju carinskih tarifa pod vodstvom Donalda Trumpa dodatno su podržale tržišta. Iako su pojedini sektori S&P 500 indeksa zabilježili pad, tehnološki i komunikacijski sektori ostvarili su značajne dobitke.

Rast cijena dionica proizvođača čipova nije bio ograničen na američko tržište. Na azijskim burzama cijene dionica također su porasle, osobito u Tokiju, gdje je Nikkei indeks skočio više od 2 posto. Međutim, u Hong Kongu je Hang Seng indeks pao zbog američkih ograničenja na poslovanje kineskih tehnoloških divova poput Tencenta i CATL-a. Na europskim burzama nastavljen je pozitivan trend, odražavajući rast tehnološkog sektora i optimizam s Wall Streeta.

Unatoč optimizmu na dioničkim tržištima, američki dolar oslabio je prema većini svjetskih valuta. Dolarov indeks zabilježio je pad od 0,11 posto, dok je euro ojačao na 1,0405 dolara. Japanski jen također je neznatno ojačao prema dolaru, što ukazuje na promjenjive uvjete na valutnim tržištima. Investitori prate situaciju oko buduće monetarne politike Federalnih rezervi, koja bi mogla utjecati na daljnje kretanje tečaja dolara i globalnih financijskih tokova.

Cijene nafte blago su pale, odražavajući zabrinutost zbog moguće globalne recesije i smanjene potražnje. Na londonskom tržištu cijena barela spustila se za 0,05 posto, na 76,25 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,14 posto, na 73,45 dolara. Slabljenje cijena nafte povezano je s neizvjesnostima u kineskom gospodarstvu, kao i očekivanjima vezanim uz američku monetarnu politiku, koja bi mogla dodatno utjecati na globalnu potražnju za energentima.

Related Posts