Operativna dobit Agrokora je gotovo 730 milijuna kuna

 Grupa Agrokor je u prvih šest mjeseci ove godine poslovala s operativnom dobiti od 729,7 milijuna kuna, što je za 44,2 milijuna ili 6,4 posto više od plana, podaci su iz najnovijeg mjesečnog izvješća izvanredne uprave, iz koje ključnim izdvajaju kontinuirano snižavanje operativnih troškova i poboljšanje efikasnosti.
“Ključno obilježje polugodišnjeg poslovanja 16 kompanija uključenih u mjesečno izvješće je kontinuirano snižavanje operativnih troškova i poboljšanje efikasnosti”, ističe se 16. mjesečnom izvješću izvanredne uprave, za razdoblje od 11. srpnja do 10. kolovoza, objavljenom u ponedjeljak.

Poslovna grupa maloprodaje i veleprodaje, koja obuhvaća četiri tvrtke, u prvih šest mjeseci 2018. ostvarila je 6,1 milijardu kuna prihoda te 70,2 milijuna kuna operativne dobiti (EBITDA), što je 32,6 milijuna kuna više od plana.

“Sve tvrtke u toj poslovnoj skupini imaju niže operativne troškove od planiranih. Zbog nižih operativnih troškova te boljih komercijalnih uvjeta od planiranih ostvarena EBITDA na razini te poslovne grupe nastavlja pozitivnim trendom te je i ovaj mjesec, kao i u kumulativu godine iznad plana”, ističe izvanredna uprava.

Pritom je prihod Konzuma, najveće tvrtke u tom sektoru, iznosio 4,1 milijardu kuna, 3,1 posto više od plana, dok je EBITDA u šestomjesečnom razdoblju dosegla 103,5 milijuna kuna, odnosno 63,3 milijuna kuna više od plana.

Poslovna grupa prehrana uključuje devet kompanija, a u lipnju je također nastavila trend ostvarenja boljih operativnih rezultata od plana. Prihodi na razini te poslovne grupe dosegnuli su u prvom polugodištu 3,8 milijardi kuna, dok je EBITDA bila gotovo 585 milijuna kuna. “Poslovna grupa prehrana u lipnju nastavlja trend ostvarenja boljih operativnih rezultata (EBITDA) od plana, unatoč neznatnom padu prihoda od prodaje uzrokovanim nepovoljnim vremenskim prilikama, koji su rezultat programa provođenja kontrole troškova”, ocjenjuje se u izvješću.

U tom sektoru, najveće prihode u prvih šest mjeseci ostvario je PIK Vrbovec, 831 milijun kuna, uz EBITDA od 68,9 milijuna kuna. Po prihodu slijedi Jamnica, s ostvarenih 587 milijuna kuna, uz operativnu dobit od 132,7 milijuna kuna, te Ledo, s prihodom od 555 milijuna kuna i operativnom odbiti od 114,4 milijuna kuna.

Poslovna grupa poljoprivreda u istom je razdoblju zabilježila 991 milijun kuna prihoda te operativnu dobit od 74,6 milijuna kuna. U toj grupi najveći prihod imalo je Belje, 572 milijuna kuna, dok mu je operativna dobit bila 56,3 milijuna kuna.

Izvanredna uprava u izvješću, između ostalog, navodi da nakon izglasavanja nagodbe, Visoki trgovački sud rješava žalbe po rješenju o njezinoj potvrdi. “Po pravomoćnosti nagodbe, započet će se s njezinom implementacijom, čije je planirano trajanje između tri i šest mjeseci. Sve kompanije u sustavu, uz organizaciju i kontrolu od strane izvanredne uprave, započele su s pripremama za taj tehnički vrlo zahtjevan proces koji će, prema zadnjim procjenama, imati više od 100.000 koraka”, kaže se u izvješću.

Po podacima iz izvješća o troškovima izvanredne uprave i poslovanja Agrokora d.d. (koji su iskazani bez PDV-a), ukupan trošak savjetnika u svibnju je iznosio 40,67 milijuna kuna, što je smanjenje u odnosu na svibanj kada su iznosili 110,56 milijuna kuna.

Kako se objašnjava, najveći doprinos ukupnom smanjenju operativnih troškova za lipanj, u visini od 65 milijuna kuna, dolazi od smanjenja pravnih troškova za gotovo 63 milijuna kuna te financijskih konzultanata, za 14 milijuna kuna.

Od ulaska izvanredne uprave u Agrokor, odnosno 10. travnja 2017. do kraja lipnja ove godine, ukupni su troškovi Agrokora d.d., što uključuje i naknade povjereniku te plaće i nagrade zaposlenima, potom troškove savjetnika, revizorske i porezne usluge te režijske troškove i sl., iznosili 817 milijun kuna. Od toga se najveći dio, 495 milijuna kuna, odnosi na troškove savjetnika u tom razdoblju.

You may also like

0 comments