[vc_row][vc_column width=”1/3″]Kako stvari stoje, Općina Legrad kod Koprivnice mogla bi postati bogato nalazište nafte, što mami osmijeh na lice načelniku Ivanu Saboliću, ali i ostalim mještanima.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Počeli su, naime radovi na polju Legrad 2 koje provodi naftna industrija INA. Nakon opsežnih ispitivanja u 2015. godini, na području općine, kako doznajemo, došli su do podataka kako postoji velika vjerojatnost da su „polja“ na legradskom području, naselja uz rijeku Dravu, bogata „crnim zlatom“.[/vc_column][/vc_row]

Još prije tri godine INA je provela posebna 3D seizmička snimanja, jer je prema dostupnim podacima na legradskim poljima bilo potencijala da u podzemlju postoje sirovine, i to dovoljna količina, da se naprave nove crpene stanice. U INA-i su se ponajprije nadali da će tamo pronaći zemni plin, ali podaci koje su dobili nakon ispitivanja govore da bi tamo moglo biti nafte.

O ozbiljnosti ovih ispitivanja govori podatak da je INA potrošila dva milijuna kuna za pripremne radove, a ovog tjedna trebalo bi u Legrad doći i cijelo postrojenje kojim će se utvrditi koliko je nafte na legradskim „poljima“. S postrojenjem u Legrad dolazi i nekoliko desetaka radnika INA-e.

Informaciju je potvrdio i legradski načelnik Ivan Sabolić, koji je naveo pojedinosti o mogućem nastavku radova na području općine Legrad.

Iako je trenutačno u stadiju mirovanja, i drugi veliki projekt u Legradu nije zaboravljen. Naime, turska tvrtka MB Geothermal itekako je zainteresirana za istraživanja geotermalnih potencijala na izvorima u Legradu.

Turska kompanija kani uložiti 20 milijuna eura samo u istraživanje svih polja. U planu je izgradnja termoelektrane od 10 megavata, ali i mogućnost izgradnje staklenika za uzgoj povrća, gdje bi se za grijanje koristila toplinska energija, koja bi preostala nakon iskorištavanja u termoelektrani. Turska kompanija, osim što je već izgradila nekoliko termoelektrana, poznata je i po proizvodnji plastenika za uzgoj povrća.

Related Posts