Home Ekonomija Opala kineska ulaganja u Sjevernu Ameriku

Opala kineska ulaganja u Sjevernu Ameriku

by Agencije

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Kineska izravna inozemna ulaganja (FDI) u Sjevernu Ameriku i Europu pala su prošle godine za 73 posto, na najnižu razinu u posljednjih šest godina, nakon američkog pooštravanja nadzora nad ugovorima i kineskih ograničenja vezanih za inozemna ulaganja.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Te podatke u ponedjeljak je objavila odvjetnička tvrtka Baker&McKenzie, a brojke odražavaju utjecaj rastućih trgovinskih i političkih nesuglasica između Washingtona i Pekinga. Kineska ulaganja u SAD pala su lani za 83 posto, no u Kanadi su porasla za 80 posto. U cijeloj Europi su također pala, no u neke su zemlje, poput Njemačke, Francuske i Španjolske, kineska izravna inozemna ulaganja lani porasla.[/vc_column][/vc_row]

Dovršena ugovorena kineska izravna inozemna ulaganja u Sjevernu Ameriku i Europu pala su na 30 milijardi dolara u 2018. sa 111 milijardi godinu ranije, stoji u izvješću Baker&McKenzia. Stroži nadzor regulatora doveo je lani do ukidanja 14 kineskih investicijskih ugovora u Sjevernoj Americi, ukupne vrijednosti od 4 milijarde dolara, te sedam u Europi vrijednih 1,5 milijardi dolara.

„Neki ugovori se još uvijek realiziraju, unatoč novim regulatornim propisima ulaganja, trgovinskim napetostima i kineskim kontrolama ulaganja. No, sve strane u potencijalnoj razmjeni trebaju provesti mnoge dubinske analize i prihvatiti dubinske regulatorne savjete kako bi procijenili je li posao održiv,” kaže Michael DeFranco, direktor odjela za spajanja i preuzimanja u tvrtki Baker&McKenzie.

[quote_box name=””]

Citigroup je u četvrtom lanjskom tromjesečju zabilježio prihode od 17,1 milijardu dolara, 2 posto manje nego godinu dana prije, što je posljedica nestabilnosti na svjetskim financijskim tržištima, no dobit te treće po veličini američke banke znatno je porasla.

Poslovno izvješće, objavljeno u ponedjeljak, pokazuje da je dobit te banke u proteklom kvartalu dosegnula 4,2 milijarde dolara, dok je godinu dana prije iznosila 3,7 milijardi. U izvješću se navodi da je slabost prihoda posljedica znatnih fluktuacija na financijskim tržištima u prosincu zbog čega su prihodi te banke od trgovanja obveznicama pali za petinu. „Nestabilnost u četvrtom tromjesečju na financijskim tržištima utjecalo je na neke od naših tržišno osjetljivih poslovnih segmenata, posebice onih s fiksnim prinosima”, poručio je Michael Corbat, izvršni direktor Citigroupa, no dodao je da je banka, ipak, postigla “solidan napredak”.

U ponedjeljak je na Wall Streetu cijena dionice te banke nakon objave poslovnih rezultata porasla za 4 posto. Citigroup je prva od najvećih američkih banaka koja je objavila poslovno izvješća za proteklo tromjesečje, a do kraja tjedna to će učiniti i JP Morgan, Bank of America te Goldman Sachs. Kvartalni poslovni rezultati američkih banaka i kompanija idućih će tjedana imati veliki utjecaj na kretanje cijena dionica na Wall Streetu, kao što to ima svaka sezona objava financijskih izvješća.

S obzirom na niz upozorenja iz kompanija o usporavanju rasta globalnog gospodarstva, očekuje se sporiji rast zarada nego u prethodnim tromjesečjima, kada su rasle više od 20 posto na godišnjoj razini. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u proteklom kvartalu porasle za 14,3 posto u odnosu na isto razdoblje godinu dana prije.

[/quote_box]

Related Posts