Omogućeno financiranje digitalnih tehnologija

Dogovor unutar EU

Pregovarači Vijeća i Europskog parlamenta postigli privremeni dogovor o drugom izdanju Instrumenta za povezivanje Europe (CEF), vodećeg programa EU-a. CEF 2.0 uspostavljen je kako bi se i dalje financirali ključni projekti u području prometa, digitalne tehnologije i energetike. Trajat će od 2021. do 2027., sa znatnim ukupnim proračunom od 33,71 milijarde eura.

„Vrlo smo zadovoljni privremenim dogovorom koji je danas postignut jer je u potpunosti u skladu sa zaključcima Europskog vijeća iz srpnja prošle godine. Današnjim dogovorom s Parlamentom omogućuje se pokretanje prvih poziva u okviru Instrumenta za povezivanje Europe prije ljetne stanke. Zahvaljujući tom programu imamo bolje prometne veze i energetske mreže te bolje digitalne usluge i povezivost u Europi. Ta znatna financijska ulaganja moraju se i hoće nastaviti. To je osobito važno za prevladavanje izazova povezanih s bolešću COVID-19 i borbu protiv klimatskih promjena“ izjavio je Pedro Nuno Santos, portugalski ministar infrastrukture i stanovanja te predsjednik Vijeća.

Proračun za pojedine sektore iznosit će promet: 25,81 milijardu eura (uključujući 11,29 milijardi eura za kohezijske zemlje), energetika: 5,84 milijarde eura, digitalizacija: 2,06 milijardi eura.

U području prometa programom CEF 2.0 promicat će se međusobno povezane i multimodalne mreže za razvoj i modernizaciju željezničke, cestovne i pomorske infrastrukture, kao i infrastrukture unutarnjih plovnih putova, te doprinijeti sigurnoj mobilnosti. Prioritet će biti daljnji razvoj transeuropskih prometnih mreža (TEN-T), s posebnim naglaskom na vezama koje nedostaju i prekograničnim projektima koji imaju dodanu vrijednost za EU. Iznosom od 1,56 milijardi eura iz proračuna za promet financirat će se veliki željeznički projekti među kohezijskim zemljama.

Programom CEF 2.0 usto će se osigurati da u slučaju prilagodbe infrastrukture radi poboljšanja vojne mobilnosti unutar Unije, ta infrastruktura bude prikladna za dvojnu namjenu, odnosno da ispunjava i civilne i vojne potrebe. Vojna mobilnost imat će zaseban proračun u iznosu od 1,69 milijardi eura u okviru omotnice za promet.

U energetskom sektoru programom se želi doprinijeti daljnjoj integraciji europskog energetskog tržišta te pritom poboljšati prekograničnu i međusektorsku interoperabilnost energetskih mreža, olakšati dekarbonizaciju i zajamčiti sigurnost opskrbe. Financijska sredstva bit će dostupna i za prekogranične projekte u području proizvodnje obnovljive energije. Pri definiranju kriterija dodjele vodit će se računa o usklađenosti s planovima u području energetike i klime na razini EU-a i na nacionalnoj razini, što uključuje i načelo „energetska učinkovitost na prvom mjestu”.

U području digitalne povezivosti opseg programa proširen je kako bi se u obzir uzela činjenica da digitalna transformacija gospodarstva i društva u cjelini ovisi o univerzalnom pristupu pouzdanim i priuštivim mrežama velikog i vrlo velikog kapaciteta. Digitalna povezivost ujedno je odlučujući čimbenik za uklanjanje gospodarskih, socijalnih i teritorijalnih razlika. Projekti će imati pravo na potporu iz programa CEF 2.0 samo ako se njima doprinosi digitalnom jedinstvenom tržištu i ciljevima EU-a u području povezivosti. Prioritet će imati projekti kojima se ostvaruje dodatna teritorijalna pokrivenost, među ostalim za kućanstva.

Programom CEF 2.0 naglašava se sinergija između prometnog, energetskog i digitalnog sektora u cilju poboljšanja učinkovitosti djelovanja EU-a i optimizacije provedbenih troškova. Njime će se promicati međusektorski rad u područjima kao što su povezana i automatizirana mobilnost i alternativna goriva.

Programom se u sve relevantne domene želi uključiti i djelovanje u području klime, uzimajući u obzir dugoročne obveze EU-a u pogledu dekarbonizacije, kao što je Pariški sporazum, piše ICT.

You may also like

0 comments