Home Energetika Odštetu MOL-u treba platiti, arbitražu ne osporavati

Odštetu MOL-u treba platiti, arbitražu ne osporavati

by Energypress.net

Savjet za INA-u

Jučer je u Banskim dvorima, pod predsjedanjem predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, održan 16. sastanak Savjeta za INA-u, Vladinog savjetodavnog tijela.

Članovi Savjeta razmotrili su Pravno mišljenje Radne skupine pravnih fakulteta u RH o pravnim učincima koje donošenje pravomoćne presude Vrhovnog suda u predmetu Sanader i Hernadi ima na ugovore između Hrvatske i MOL-a, kao i mišljenje Državnog odvjetništva Republike Hrvatske oko izvršenja odnosno plaćanja naknade štete MOL-u slijedom pravorijeka Arbitražnog suda pri Međunarodnom centru za rješavanje ulagačkih sporova (ICSID-a).

Na sastanku je donesen zaključak kojim se ministar gospodarstva i održivog razvoja dr.sc. Davor Filipović, uz potporu ministra pravosuđa i uprave Ivana Malenice, zadužuje nastaviti razgovore s MOL-om oko izvršenja pravorijeka ICSID-a, u kontekstu širih odnosa RH i MOL-a i uvođenja novog modela korporativnog upravljanja INA-om.

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović gostovao je u središnjem Dnevniku HRT-a.

Rekao je kako će Hrvatska platiti MOL-u sve ono što je utvrđeno pravorijekom iz međunarodne arbitraže. To se danas i analiziralo na Savjetu za Inu. Dodao je kako pravomoćna presuda koja se odnosi na Sanadera i Hernadija nema pravne učinke na ugovor, koji je potpisan s MOL-om.

Vlada je dobila materijale od pravnih stručnjaka u kojima stoji da se Hrvatska još 2003. godine odrekla mogućnosti da hrvatski sudovi odlučuju o ništavosti ugovora, već to moraju raditi međunarodni sudovi. Filipović je istaknuo kako će Hrvatska 235 milijuna dolara MOL-u isplatiti u narednom razdoblju, a novac je već osiguran u hrvatskom proračunu.

“To je bilo osigurano već u rebalansu proračuna”, naglasio je ministar.

Kazao je kako se danas razgovaralo i da će vlada nastaviti raditi na promjeni modela korporativnog upravljanja u Ini.

“Moj stav je javno poznat, mislim da je prodaja Ine bila najveća pogreška hrvatske politike i kontinuirano, zajedno s hrvatskim članovima Uprave Ine, novim članovima Uprave, radimo na modelu, odnosno na promjeni korporativnog upravljanja”, poručio je Filipović.

Rekao je kako se kontinuirano vode ti razgovori te da je sadašnji model neprihvatljiv Hrvatskoj, a toga je svjesna i mađarska strana. Dodao je kako će vlada u narednom razdoblju napraviti sve da hrvatski interesi, odnosno interesi hrvatskih građana budu adekvatno zastupljeni u Ini.

Related Posts