“Ovdje su uzeli milijardu eura kredita i s pola toga platili obveznice pod kontrolom Knightheada. Nisu platili obveznice nikom osim onima koji su bili u tom aranžmanu. Taj aranžman je Ramljak napravio isključivo u suradnji s Knightheadom”, kaže on.
Na pitanje može li ovaj slučaj završiti na nekom međunarodnom sudu, kaže: “To je jedini put, radi se o obveznicama koje nisu izdane u Hrvatskoj. Ne vidim kako bi se to direktno ticalo hrvatskog pravnog sustava.”
“Od devedesetih do danas živimo u ortačkom kapitalizmu, on se manifestira u odnosu države i određenih tvrtke. Politika upravlja hrvatskim gospodarstvom, Todorić je bio dio te strukture, ali imali smo i puno direktnije primjere. Agrokor je bio prvenstveno orjentiran na proizvodnju i malu trgovinu. Oni su utjecali da se konkurencija sporije pojavljuje, ali mi smo birali gdje ćemo kupovati. Agrokor nije najveći primjer ortačkog kapitalizma. Ovo za sada mene i vas ne košta ništa. Država nije dala niti kune, ovdje se radi o pljački vlasnika i suvlasnika. To se prvenstveno odnosi na gospodina Todorića i dioničare.”, rekao je Sučević za N1
N1 objavio je dva do sada nepoznata e-maila koje su izmijenili Martina Dalić i Branimir Bricelj 30. ožujka 2017., na dan kad se Ante Ramljak po vlastitom priznanju susreo s predstavnicima fonda Knighthead i dan uoči usvajanja prijedloga zakona na sjednici Vlade.
Iz mailova je vidljivo kako su članovi grupe Borg prilagođavali Lex Agrokor fondu s čijim su se predstavnicima tajno sastajali, piše N1.
I Bricelj i Ramljak članovi su grupe Borg koja je napisala Lex Agrokor. Jedan od članova grupe, Ante Ramljak, zatim je postao povjerenik u Agrokoru i ostale članove angažirao kroz lukrativne savjetničke ugovore čija vrijednost prelazi 500 milijuna kuna. Izmjene koje je unosio Bricelj, a koje su kasnije postale dio izglasanog zakona, vezane su uz neke od najkontroverznijih elemenata Lex Agrokora, poput pravila za angažiranje savjetnika, Privremenog vjerovničkog vijeća i roll up kredita.
0 comments