Home Energetika Nove napetosti Kine i SAD-a sruđšile svjetske burze

Nove napetosti Kine i SAD-a sruđšile svjetske burze

by admin

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Dolarom i naftom trguje se oprezno[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna oštro pale zbog rasta napetosti između SAD-a i Kine, nakon što je Peking u trgovinskim pregovorima odustao od nekih obećanja, a Washington povećao carine na kineski uvoz.[/vc_column][/vc_row]

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna skliznuo 2,1 posto, na 25.942 boda, dok je S&P 500 potonuo 2,2 posto, na 2.881 bod, a Nasdaq indeks 3 posto, na 7.916 bodova.

Najveći tjedni pad S&P 500 i Nasdaq indeksa u ovoj godini posljedica je trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine, nakon što je početkom tjedna predsjednik SAD-a Donald Trump zaprijetio povećanjem carina s 10 na 25 posto na 200 milijardi dolara vrijedan kineski uvoz jer, kao je poručio, pregovori teku presporo i jer je Kina odustala od nekih prvotnih obećanja.

Zbog toga je na tržištima cijeloga tjedna vladao strah od jačanja tenzija između dvije zemlje uoči nastavka trgovinskih pregovora u Washingtonu. U petak su na snagu stupile povećane 25-postotne carine na uvoz kineske robe u vrijednosti od 200 milijardi dolara, dok je Kina najavila protumjere. Ulagači se plaše da bi u slučaju da se ne postigne trgovinski dogovor mogao eskalirati carinski rat, što bi negativno utjecalo na oba gospodarstva, ali i na cjelokupno svjetsko gospodarstvo.

Međutim, u petak je, nakon četiri dana pada, S&P 500 blago porastao nakon što se ministar financija SAD-a Steven Mnuchin pozitivno osvrnuo na dvodnevne trgovinske pregovore s Kinom, nazvavši ih ‘konstruktivnima’. Nizom tweetova pozitivno se na pregovore u Washingtonu osvrnuo i predsjednik SAD-a Donald Trump, poručivši da mu se ne žuri s postizanjem dogovora.

Zamjenik kineskog premijera Liu He kazao je, pak, da će se razgovori nastaviti u Pekingu, da je optimističan po pitanju dogovora, ali da Kina neće odstupiti od nekih načelnih stavova. „Tržište je shvatilo da su poruke Trumpa i Mnuchina više političke nego što bi bile naznake promjene strategije. Po nama, ništa se nije promijenilo po pitanju investicijskih teza. Kratkoročno, Kini je dogovor više potreban nego SAD-u. Dugoročno, SAD treba dogovor više nego Kina. To je vrlo dobar balans”, kaže Oliver Pursche, strateg u tvrtki Bruderman Asset Management.

U fokusu ulagača u petak je bila i dionica Ubera, čija je cijena prvog dana trgovanja na tržištima nakon inicijalne javne ponude, pala 7,6 posto. A na valutnim je tržištima dolar stabilan prema košarici valuta, nakon što je prošloga tjedna oslabio drugi tjedan zaredom. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 97,30 bodova, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosio 97,33 boda. Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo sa 109,95 na 109,75 jena. No, američka je valuta stabilna u odnosu na europsku, pa se cijena eura kreće na razinama od petka, oko 1,1230 dolara.

I na naftnim se tržištima trguje oprezno, pa cijene ne osciliraju značajnije, nakon što su dva tjedna zaredom blago pale. Jutros je cijena barela na američkom tržištu oslabila 0,1 posto, na 61,62 dolara, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 0,3 posto, na 70,80 dolara.

Related Posts